Posted On: 17 stycznia, 2017

Dywany ze skóry – pranie, czyszczenie, użyteczność

Pranie dywanów skórzanych

Wielokrotnie podkreślamy jak ważnym elementem przy aranżacji wnętrz są dywany, gdyż to właśnie one dopełniają pomieszczenia, nadając im wyjątkowy klimat. Kupując tekstylia mamy szereg opcji do wyboru – od rodzaju materiału po różnorodne kolory, wzory i rozmiary. Coraz większą popularnością – mimo ich wysokiej ceny, cieszą się dywany wykonane ze skóry bydlęcej lub owczej. Sprawdziliśmy czy słusznie.

Pranie dywanów ze skóry Warszawa

Pranie dywanów ze skóry – Warszawa – Pralnia Damat zaprasza

 

 

Dywan ze skóry – czy warto?

Dywany ze skóry są przede wszystkim wyjątkowo trwałe oraz odporne na zabrudzenia, dzięki czemu mogą posłużyć na wiele, wiele lat. Są niezwykle łatwe w czyszczeniu, gdyż nie wymagają wyspecjalizowanych środków czy zaawansowanych urządzeń – wystarczy wilgotna szmatka bądź gąbka. Są także dobrymi izolatorami termicznymi i niezawodnie chronią przed chłodem z podłoża. Dywany te są ciepłe, miękkie i wygodne, dzięki czemu dzieci lubią na nich spędzać czas bawiąc się swoimi zabawkami. Dodatkowo nie sprzyjają rozwojowi roztoczy i bakterii, więc świetnie nadają się dla alergików. Dywany ze skóry są często robione na indywidualne zamówienie, dlatego też są doskonałym wyborem dla osób lubiących unikalne wyroby wysokiej jakości. Są ponadczasowe, modne, a ich kupno to oryginalny wybór, który zaskoczy wielu naszych gości.

Unikatowość, solidność, elegancja – to trzy główne cechy dywanów wykonanych ze skóry zwierzęcej. Tego typu tekstylia przestały być kojarzone z górskimi chatami czy stylem country. Projektanci udowodnili, że są nietypowym i efektownym dodatkiem, dzięki czemu doskonale pasują do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Natomiast pranie dywanów ze skóry pozostawmy oczywiście specjalistom z pralni Damat.

Szybka wycena prania

 

Pranie dywanu ze skóry bydlęcej oraz jego pielęgnacja

Dywan ze skóry bydlęcej będzie estetycznym i trwałym dodatkiem do aranżacji, jeśli jego właściciel odpowiednio podejdzie do tematu pielęgnacji naturalnych włókien. Zwykłe zabiegi nie są szczególnie problematyczne. Dywan z bydlęcej skóry można bowiem trzepać, a zaleca się także wietrzyć go i przecierać suchą szmatką w celu usunięcia kurzu. Chociaż naturalna skóra nie przyjmuje łatwo brudu, zabrudzenia mogą przydarzyć się również i w jej przypadku. Mając do czynienia z zachlapaniami, warto na bieżąco czyścić je za pomocą szmatki lub gąbki namoczonej w mydlinach, wyciskając uprzednio nadmiar wody. Bydlęcej skóry nie wolno bowiem namaczać. Poza tym, w trakcie usuwania zabrudzeń, należy przecierać skórę nie tylko punktowo, ale także wokół zabrudzenia. Na koniec miejsce osusza się ręcznikiem i pozostawia do wyschnięcia. Posiadaczom dywanów ze skóry bydlęcej odradza się:

  • stosowanie wosków i olejów zatykających pory oraz silnych środków czyszczących – każdy preparat stosowany do czyszczenia dywanu należy przetestować wcześniej w słabo widocznym miejscu,
  • odkurzanie dywanu odkurzaczem – dozwolone jest tylko na małym ciągu i zgodnie z włosem, ponieważ manewrowanie pod włos może doprowadzić do jego wyłamania,
  • eksponowanie dywanu na zewnątrz – promieniowanie słoneczne prowadzi do płowienia skóry.

Ogólnie rzecz biorąc, dywan ze skóry bydlęcej najbezpieczniej jest regularnie wietrzyć i trzepać, a jego pranie pozostawiać profesjonalnej pralni dywanów, gdyż zastosowanie na nim większości chemicznych preparatów może prowadzić do różnego typu uszkodzeń runa.

 

Pranie i czyszczenie dywanu z owczej skóry

Miękki, puszysty i niezwykle efektowny wizualnie dywan z owczej skóry może stać się niestety siedliskiem roztoczy, jeśli nie będzie regularnie wietrzony i czyszczony. Skórę owczą da się pielęgnować na kilka sposobów, jednak zawsze należy stosować dedykowane takim włóknom środki. Inne preparaty aplikuje się na włos naturalny, a inne na farbowany, na co również warto zwrócić uwagę. Puchaty dywan z naturalnym runem owczym można delikatnie zwilżać lub prać na sucho. Pod żadnym pozorem dywanów tego typu nie wolno wkładać jednak do pralki. Moczenie skóry owczej prowadzi do jej odkształcenia i przyspiesza niszczenie dywanu. Najbezpieczniej jest prać takie tekstylia na sucho lub oddawać je do profesjonalnej pralni. Na co dzień należy pamiętać też o kilku zasadach podstawowej pielęgnacji:

  • dywan z owczej skóry lubi kąpiele słoneczne, dlatego warto co jakiś czas wieszać go na zewnątrz i regularnie wietrzyć,
  • owcze runo dobrze wygląda też po rozczesywaniu – regularnie czesane włókna nie są splątane i mają efektowną objętość, są też miękkie w dotyku (do czesania stosuje się głównie szczotki dla zwierząt),
  • kurz, piach czy okruszki z dywanu z owczej skóry usuwa się poprzez delikatne trzepanie – odradza się stosowanie odkurzacza.

Podsumowując, o dywan z owczej skóry należy dbać przede wszystkim poprzez czesanie i wietrzenie, natomiast usuwanie plam czy ogólne czyszczenie najlepiej jest pozostawić specjalistom z pralni dywanów.

Szybka wycena prania

Jeśli posiadasz dywan ze skóry i myślisz o jego upraniu – zadzwoń do naszej pralni – doradzimy, wycenimy, podpowiemy!

 

Sprawdź także:

 

Call Now Button