Posted On: 9 sierpnia, 2019

Apretura usztywniająca, obcinanie frędzli i obszywanie dywanów, czyli proste sposoby na odnowienie zużytych tekstyliów

Apretura usztywniajaca, obcinanie fredzli i obszywanie dywanow, czyli proste sposoby na odnowienie zuzytych tekstyliow

Dywany to tekstylia, które mogą mieć dla swoich użytkowników nie tylko wartość materialną, ale i sentymentalną. W obu przypadkach warto zadbać o to, aby nawet nieco starsze tekstylia były estetyczne, zadbane i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Usztywnianie

Dywany są szczególnie narażone na ścieranie oraz zagniecenia, które powstają wskutek ich zwijania czy przesuwania. W takim wypadku przydatna może okazać się apretura dywanowa. Dzięki podklejeniu dywanu specjalną warstwą usztywniającą staje się on bowiem odporny na przetarcia i bardziej masywny.

Pielęgnacja krawędzi

W przypadku nieco zużytych tekstyliów podłogowych ciekawym rozwiązaniem może okazać się również obszywanie dywanów oraz doszywanie lub usuwanie dekoracyjnych frędzli. Dzięki dodatkowemu wzmocnieniu krawędzi dywan staje się bardziej odporny na wywijanie, przydeptywanie czy nadmierny ciężar mebli. Jest zatem nie tylko bardziej estetyczny, ale również bezpieczniejszy w użytkowaniu. Z kolei, jeżeli pragniemy nadać mu nowego, bardziej nowoczesnego charakteru, możemy zdecydować się na usuwanie frędzli z dywanów i gładkie wykończenie ich brzegów.

Apretura syntetyczna

W przypadku zużytych dywanów popularne jest nanoszenie na runo i osnowę specjalnych preparatów. Ich działanie ma przede wszystkim na celu nadanie włóknom większego połysku oraz intensywniejszego koloru, a także elastyczności i miękkości. Dodatkowo odnowione w ten sposób tekstylia stają się bardziej odporne na wycieranie, sztywniejsze, wodoodporne, a nawet trudnopalne. Dzięki takim zabiegom powierzchnia dywanu nie wchłania zabrudzeń i jest łatwiejsza w czyszczeniu.

Usuwanie frędzli z dywanów, obszywanie ich brzegów czy usztywnianie spodów to proste sposoby na odświeżenie wyglądu tekstyliów podłogowych. Czasami, zamiast pozbywać się bezcennej pamiątki, warto oddać ją w ręce profesjonalistów, którzy posiadają kompleksową wiedzę, długoletnie doświadczenie oraz odpowiednie umiejętności w zakresie apretury dywanowej i różnych technik odświeżania materiałów.

Call Now Button