Posted On: 3 września, 2019

ABC prania tapicerki samochodowej

Pranie tapicerki samochodowej

Wnętrze samochodu dosyć łatwo i szybko ulega zabrudzeniom. Nawet przy regularnym sprzątaniu nie unikniemy wnikania kurzu i innych zabrudzeń w materiał tapicerki. Jeżeli z auta korzysta rodzina z dziećmi, źródła zabrudzeń są zwykle znacznie bardziej zróżnicowane. Jak zatem powinno wyglądać profesjonalne czyszczenie tapicerki gwarantujące satysfakcjonujące efekty?

Dokładne odkurzanie

Pranie tapicerki samochodowej zawsze powinno być poprzedzone dokładnym odkurzaniem. Wymagany efekt można osiągnąć, używając odkurzacza o odpowiedniej sile ssącej. Samo odkurzanie pozwala na skuteczne usunięcie przede wszystkim zabrudzeń nierozpuszczalnych w wodzie, takich jak piasek i kurz. Ponieważ rozmaite drobnoustroje osadzają się na wszystkich tekstyliach samochodowych (np. fotele, zagłówki, podsufitka), zazwyczaj konieczne jest zastosowanie zróżnicowanych końcówek, którymi dysponują wyłącznie profesjonalne pralnie dywanów. Warto podkreślić, że niedokładnie usunięte suche zabrudzenia przy kontakcie z wodą mogą stać się przyczyną nieestetycznych plam i zacieków.

Dobór środków piorących do rodzaju materiału

Profesjonalna pralnia dywanów i tapicerek samochodowych przed przystąpieniem do czyszczenia na mokro dokładnie określi nie tylko rodzaj i stopień zabrudzenia, ale przede wszystkim rodzaj materiału. Tylko odpowiednio dobrany środek czyszczący może bowiem zagwarantować skuteczne usunięcie zabrudzeń, bez uszkodzenia struktury czy odbarwienia tapicerki. Stosowanie uniwersalnych środków do domowego użytku, może okazać się tańsze, ale jednocześnie mniej efektywne.

Czyszczenie na mokro

Czyszczenie na mokro zazwyczaj przebiega w kilku etapach. Firma sprzątająca czy pralnia dywanów bądź tapicerek samochodowych przede wszystkim powinna być wyposażona w odpowiedni sprzęt, taki jak spryskiwacz ciśnieniowy czy szczotki do każdego rodzaju materiału. Pranie tapicerki zwykle rozpoczyna się od precyzyjnego rozprowadzenia środka czyszczącego. Kolejnym krokiem jest dokładne wtarcie preparatu w materiał i pozostawienie go na tyle długo, by wniknął w jego wszystkie struktury. Następnie cała powierzchnia tapicerki musi zostać dokładnie wypłukana z brudu. Woda wykorzystywana do czyszczenia powinna być dość ciepła, tak by zapewnić właściwe działanie detergentu. W zależności od potrzeb użytkownika samochodu, pranie tapicerki może obejmować również neutralizację nieprzyjemnych zapachów czy usuwanie uciążliwych plam. Bezpośrednio po wypraniu tapicerki auto powinno zostać dokładnie wysuszone, dlatego tego typu zabiegi pielęgnacyjne warto wykonywać przy sprzyjających warunkach atmosferycznych lub w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu.

Wbrew pozorom czyszczenie tekstylnych elementów wnętrza auta nie jest łatwe. W przypadku braku wiedzy i doświadczenia niezwykle łatwo bowiem o zacieki, nowe plamy, odbarwienia czy uszkodzenia struktury materiału. Z tego powodu zapewne warto rozważyć realizację tej usługi przez profesjonalną firmę.

Call Now Button