Posted On: 22 stycznia, 2020

Dywan wełniany czy syntetyczny? – porównanie rozwiązań

Dywan welniany czy syntetyczny

Na rynku dostępny jest olbrzymi asortyment dywanów wełnianych i syntetycznych. Każdy typ tekstyliów podłogowych posiada jednak wady i zalety, które warto poznać, przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Prawidłowo dobrany i właściwie eksploatowany dywan na długo zachowa bowiem estetyczny wygląd i pełną funkcjonalność.

Dywany wełniane

Większość oferowanych w Polsce dywanów wełnianych to produkty wytwarzane maszynowo z wełny nowozelandzkiej. Są one bardzo miękkie i ciepłe, dlatego zapewniają skuteczną izolację od zimnej podłogi. Tekstylia tego typu na długo zachowują swoje właściwości – nie odkształcają się, nie elektryzują i nie tracą koloru. Co ciekawe, wełna pochłania nadmiar wilgoci i oddaje ją w momencie, gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho. Dzięki temu zawsze panuje w nim optymalny mikroklimat. Dywany wełniane ponadto doskonale tłumią hałasy, przez co są szczególnie cenione w blokach mieszkalnych czy piętrowych domkach szeregowych. Niestety tekstylia te są stosunkowo drogie i nieodpowiednie dla osób uczulonych na wełnę. Dodatkowo pranie dywanów wełnianych wymaga zachowania szczególnej ostrożności, gdyż w przypadku niedokładnego wypłukania środków czyszczących lub nieprecyzyjnego wysuszenia włókien, są one podatne na rozwój pleśni i grzybów. W związku z tym wskazana jest ich regularna konserwacja w profesjonalnym centrum prania dywanów.

Dywany syntetyczne

Dywany syntetyczne są oferowane w atrakcyjnych cenach, które niestety są podyktowane ich nieco niższą jakością. Powstają z włókien, takich jak polietylen, poliester, wiskoza lub akryl, które wymagają zastosowania specjalnych środków do prania dywanów syntetycznych. Tekstylia tego typu są antystatyczne i nie przyciągają kurzu, a ich włókna nie uczulają, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane w mieszkaniach alergików. Jeżeli wśród domowników znajdują się dzieci lub zwierzęta, warto jednak regularnie odkurzać ich powierzchnie oraz kilka razy w roku zlecić kompleksowe czyszczenie w centrum prania dywanów. Należy podkreślić, że modele ze sztucznych włókien łatwiej ulegają odbarwieniom, wytarciom, odkształceniom czy filcowaniu. Profesjonalne pranie dywanów syntetycznych pozwoli zachować je w dobrej kondycji na dłużej.

Jeśli preferujemy częste zmiany wystroju wnętrz oraz jesteśmy uczuleni na wełnę, zapewne warto wybrać niedrogie i praktyczne dywany syntetyczne. Natomiast w sytuacji, gdy zależy nam na maksymalnym komforcie i wydłużonej eksploatacji tekstyliów podłogowych, powinniśmy zdecydować się na modele wełniane. Jednakże, aby nie uszkodzić ich struktury i skutecznie usunąć wszelkie zabrudzenia i nieprzyjemne zapachy, warto rozważyć pranie dywanów wełnianych w profesjonalnym punkcie usługowym.

Call Now Button