Posted On: 17 października, 2019

Dywany wełniane – fakty i mity

dywan wełniany

Dywany wełniane to najwyższej klasy wyroby, wytwarzane z naturalnych włókien. Charakteryzują się wysoką trwałością, zapobiegają rozwojowi roztoczy oraz regulują klimat w otoczeniu. Na temat dywanów wełnianych krąży jednak wiele mitów, które warto poznać dla zapewnienia najlepszej pielęgnacji tego typu tekstyliów podłogowych.

Fakty o dywanach wełnianych

Dywany wełniane są trwałe, gdyż dzięki naturalnym, wytrzymałym włóknom umożliwiają długotrwałą, intensywną eksploatację. Ponadto są sprężyste i wysoce elastyczne, gdyż szybko odzyskują pierwotny wygląd po długotrwałym zwinięciu czy obciążeniu meblami.

Ze względu na fakt absorbowania wilgoci bezpośrednio do włókien, dywany wełniane są produktem niepalnym. Wykazują bardzo wysoki punkt zapłonu, a objęte ogniem szybko się zwęglają i samoczynnie wygaszają. Z tego powodu wiele dywanów z wełny posiada atesty, dopuszczające je do użytku w obiektach publicznych.

Dywany wełniane mają również wpływ na wilgotność powietrza i temperaturę w danym pomieszczeniu. Zależnie od warunków, wchłaniają lub oddają bowiem nadmiar wilgoci, optymalizując mikroklimat. Dodatkowo skutecznie izolują podłogę i zapewniają komfort cieplny zimą, a latem są chłodne w dotyku.

Mity o dywanach wełnianych

Mitem jest, że wyrobów z wełny nie wolno narażać na kontakt z wodą. Pranie dywanów wełnianych wymaga ostrożności, doświadczenia i zastosowania specjalistycznych środków. Z tego powodu ich konserwację warto zlecić profesjonalnej pralni dywanów. Podczas prania dywanów wełnianych pracownicy punktu stosują bezpieczne preparaty i dbają o precyzyjne wysuszenie włókien. Niweluje to ryzyko rozwoju pleśni i brzydkiego zapachu oraz uszkodzenia wykładziny.

Opinia twierdząca, że dywany wełniane nie są bezpieczne dla alergików, poniekąd również jest mitem. Wełna zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów, dlatego będzie odpowiednia dla osób uczulonych na roztocza i pyłki. Wyjątkiem jest alergia na wełnę, która zdarza się jednak niezwykle rzadko. W takim przypadku wskazane będzie zrezygnowanie z tego typu dywanów.

Dywany wełniane to trwałe i ognioodporne tekstylia podłogowe, które sprawdzą się zarówno w domu, jak i w przestrzeni publicznej (np. w biurze czy hotelu). Produkty tego typu pomagają regulować mikroklimat, a czyszczone w profesjonalnej pralni dywanów zachowują doskonałą kondycję przez lata.

Call Now Button