Posted On: 25 października, 2016

Historia dywanu – czyli jak to się zaczęło?

Dywany zabytkowe, perskie, tureckie - pranie

Czy potraficie sobie Państwo wyobrazić, że pierwszy dywan został wytworzony już w 400 r.p.n.e.? Tak, to nie żarty. Został znaleziony w bryle lodu, dzięki czemu zachował się w stanie niemal idealnym i można go oglądać i podziwiać w Państwowym Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu.

Dywany zagościły w pomieszczeniach koczowników, pełniąc rolę izolacyjną – pozwalały na ocieplenie izby, dając jednocześnie przyjemne podłoże do chodzenia oraz spania.

Pierwszy dywan – jak wyglądał?

Pierwsze dywany były tkane ręcznie z dostępnych surowców takich, jak np. włosie kóz czy owiec. Od samego początku ich wykonanie było przemyślane tak, aby możliwe było ich rolowanie i przenoszenie w kolejne miejsce. Ich boki wzmocnione były dwoma drewnianymi belkami, co zarówno dawało stabilność po rozłożeniu, jak też ułatwiało zwijanie i transportowanie.

W XVI wieku sztuka tkania dywanów rozwijała się w Persji, gdzie udoskonalano zarówno sferę artystyczną, jak też techniczną. To właśnie tam powstał słynny dywan Ardabil, obecnie znajdujący się w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.

Najpiękniejsze dywany tkane w Persji i Turcji, traktowane były, jako królewskie posagi.
Dziś dywany i wykładziny stanowią powszechną i niemal podstawową formę dekoracji i ocieplania pomieszczeń. Warto jednak znać choć krótką historię, jak powstawały pierwsze dywany, aby docenić ich szlachetność.

W pralniach dywanów i wykładzin Damat, pomożemy Państwu w konserwacji i renowacji tych niebagatelnych elementów wystroju wnętrz – upierzemy i zakonserwujemy każdy, nawet zabytkowy i wartościowy dywan.

Call Now Button