Posted On: 7 kwietnia, 2018

Jak czyścić i prać dywany nepalskie?

dywan nepalski

Dywan, ale jaki ?

Kawałek tkaniny położony na podłodze sprawia, że każde pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Warto zadbać o to, by dywany znajdujące się w Waszym domu były zawsze dobrze wyprane. Dziś, wyjątkowo modne i piękne są dywany nepalskie (Indie), szyte z połyskliwej wełny nowozelandzkiej albo z wełny owczej.

Jak to czyścić?

Nie każda pralnia dywanów oferuje w swoim zakresie działania, pranie dywanów nepalskich. Oddając dywan wysokiej jakości i co za tym idzie – wartości, wybierzcie pralnie, która rozczesze runo dywanu i dokładnie go wytrzepie. Dywan należy zmierzyć i sklasyfikować materiałowo. Kolejno, określić rodzaj zabrudzeń.  Dywan umieszcza się w basenie wypełnionym wodą. Następny etap to użycie maszyn szorujących. Szczotki maszyn czyszczących dobiera się na podstawie runa. Można użyć miękkich lub twardych. Frędzle pierze się ręcznie. Profesjonalna pralnia dywanów zbada stabilizację kolorów, by następnie dobrać odpowiedni roztwór czyszczący. Po usunięciu wszystkich zanieczyszczeń z powierzchni runa dywanu, płucze się go w dużej ilości czystej wody aż do całkowitego usunięcia środka czyszczącego.  Po tych zabiegach kosmetycznych dywan nie wymaga już impregnacji. Tak przygotowany dywan schnie w suszarni, gdzie wilgotność powietrza jest obniżona, a temperatura podwyższona.

Prać, by nie odbarwić

Najtrudniejszym i najbardziej ryzykownym elementem prania dywanów nepalskich jest takie dobranie formy czyszczenia, by kolory pozostały nienaruszone. Ryzyko bierze się stąd, że runo tego typu dywanów jest barwione naturalnymi barwnikami. Tutaj pralnia dywanów nie ma miejsca na jakikolwiek błąd. Naturalny barwnik w zetknięciu z wodą rozmywa się i następuje migracja kolorów. Skutkuje to trwałym zniszczeniem dywanu, który traci swój pierwotny urok i nie nadaje się do dalszego użytkowania. Pracownicy profesjonalnej pralni czyszczącej, powinni od razu przy pierwszym kontakcie z dywanem potrafić określić region Azji, w którym dywan został utkany. To daję wam czyli klientom gwarancję, że wasza drogocenna rzecz została oddana w dobre ręce.

Call Now Button