Posted On: 18 kwietnia, 2017

Jak uchronić dywan przed zniszczeniem?

Jak uchronić dywan przed zniszczeniem?

            Uważa się, że dywany mogą przetrwać co najmniej 10 lat, jeśli należycie o nie zadbamy. Istnieje jednak kilka czynności, które mogą zrujnować Twoje tekstylia znacznie szybciej, a także skrócić ich żywotność. Podpowiadamy czego nie robić aby domowe tekstylia służyły Nam jak najdłużej i cieszyły swoim pięknym wyglądem dopełniającym wystrój wnętrza.

Zbyt rzadkie odkurzanie

Jeśli odkurzanie nie jest czynnością znajdującą się na Twojej liście cotygodniowych prac domowych, to tylko kwestia czasu aż dywan zacznie się niszczyć. Dlaczego? Nie zgarniany  regularnie brud, z łatwością wniknie w strukturę włókien, skąd tylko dogłębne czyszczenie, czyli pranie, będzie w stanie go usunąć. Jeśli tego nie zrobimy, materiał zacznie się strzępić. Mogą także powstać trwałe, ciemne plamki na powierzchni dywanu, których nie usunie nawet profesjonalna firma świadcząca usługę prania tekstyliów.

Chodzenie boso

Pierwsza czynność po powrocie do domu większości ludzi to zdjęcie butów. A niewielu z nich zdaje sobie z tego sprawę, że być może chodzenie boso jest zdrowe dla Nas samych, ale niestety szkodliwe dla naszych dywanów. Noszenie butów przez cały dzień tworzy wilgoć na naszej skórze, która z łatwością przedostanie się w strukturę dywanu gdy tylko zdejmiemy buty. Może to być powodem rozmnażania się różnorodnych bakterii we włóknach materiału. Dlatego też najlepszą alternatywą jest poruszanie się po domu w kapciach lub lekkich i wygodnych klapkach.

Ignorowanie plam i zabrudzeń

Dywany powinny być czyszczone przez profesjonalne pralnie dywanów przynajmniej 2-3 razy w roku. Jednak jeśli pojawią się jakiekolwiek plamy czy zabrudzenia – nie powinno się czekać z oddaniem tekstyliów do pralni w zaplanowanym przez siebie czasie, tylko należy zrobić to jak najszybciej. Wszelkie zanieczyszczenia muszą być eliminowane od razu, gdyż nie tylko niszczą materiał, ale im dłużej pozostawione bez żadnej ingerencji, tym ciężej jest je później całkowicie usunąć. Najlepszym sposobem jest neutralne mydło, np. biały jeleń, i woda. Większość środków specjalistycznych dostępnych w sklepach jest zbyt mocna dla materiału – w szczególności bawełny, czego skutkiem mogą być odbarwienia. Poza tym w warunkach domowych nigdy nie wypłuczemy do końca preparatu czyszczącego ze struktury tkaniny.

Stosując się do powyższych wskazówek, bezpośrednio wpłyniesz na dłuższą żywotność i trwałość swoich domowych tekstyliów.

Call Now Button