Jakie czynniki mają wpływ na cenę dywanu? – poradnik
Przeglądając oferty sklepów z dywanami, bardzo często zastanawia nas, z czego wynikają tak duże rozbieżności cenowe pomiędzy poszczególnymi modelami. Przy wyborze odpowiedniego produktu, warto wziąć pod uwagę rozmaite czynniki, które mają wpływ na jego wartość i koszty pielęgnacji. Pranie dywanów orientalnych, pranie dywanów shaggy czy pranie dywanów wełnianych różni się bowiem diametralnie, zarówno pod względem techniki czyszczenia, jak i stosowanych detergentów, co warunkuje cenę tego typu usług. Jakie czynniki wpływają zatem na koszt zakupu i czyszczenia dywanów?
Sposób produkcji a cena dywanu
Pod pojęciem sposobu produkcji dywanów kryje się zarówno sama technika stworzenia takich tekstyliów, jak i rodzaj wykorzystywanej przędzy. Najtańsze będą modele wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen, akryl czy poliester. Nowoczesne technologie obróbki sprawiają, że runa tego typu pod względem wizualnym doskonale odzwierciedlają swoje naturalne pierwowzory. Jednak trwałość wełny, jedwabiu czy skóry naturalnej jest zdecydowanie wyższa. Warto podkreślić, że przy naturalnym runie konieczne jest ręczne pranie dywanów, które nie narusza ich delikatnej struktury i koloru.
Poza surowcem ważna jest także technika produkcyjna. Zasadniczo dywany tkane ręcznie zawsze będą bardziej kosztowne niż te produkowane maszynowo. Nie bez znaczenia jest również kraj pochodzenia produktu. Tekstylia sprowadzane z Indii, Pakistanu oraz Iranu należą do najbardziej luksusowych na rynku. Pranie dywanów orientalnych również najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, tak aby uniknąć ryzyka uszkodzenia kolorów i struktury włókien.
Rozmiar i design a cena dywanu
Podstawowym czynnikiem, który też wpływa na cenę dywanu, jest jego wielkość. Mniejszy rozmiar tekstyliów to mniejszy wkład pracy i ograniczone zużycie surowca, a w konsekwencji także niższy koszt wytworzenia.
Wbrew pozorom duże znaczenie ma również wzornictwo. Modele designerskie, unikatowe oraz asymetryczne będą znacznie droższe niż te o powtarzalnym, powszechnie dostępnym wzorze. Jeżeli chodzi o tkactwo ręczne, także panuje zasada, że im bogatsze wzornictwo, tym wyższa cena projektu i wykonania dywanu. Warto podkreślić, że drobne ornamenty wymagają większej gęstości runa, a wraz ze wzrostem gramatury, zwiększa się koszt zakupu dywanu.
Poza wymienionymi powyżej czynnikami, na cenę tego typu produktów duży wpływ ma także aktualnie panująca moda. Ceny popularnych włochaczy są bardzo zróżnicowane, jednak warto mieć na uwadze, że pranie dywanów shaggy, ze względu na ich nietypową strukturę, najlepiej powierzyć profesjonalnej pralni. Ręczne pranie dywanów w domu zazwyczaj nie jest zalecane ze względu na brak znajomości właściwych technik czyszczenia oraz wysokojakościowych preparatów. Szczególnie w przypadku delikatnych i kosztownych tkanin, nie warto na własną rękę usuwać plam, zabrudzeń i zanieczyszczeń z dywanu.