Posted On: 14 kwietnia, 2019

Kształty, kolory, faktury, rozmiary – jak dobrać odpowiedni dywan do salonu?

Ksztalty, kolory, faktury, rozmiary – jak dobrac odpowiedni dywan do salonu

Odpowiednio dobrany i właściwie pielęgnowany dywan może być prawdziwą ozdobą salonu. Poza rolą estetyczną spełnia on również takie funkcje jak ochrona podłogi przed zarysowaniem czy ocieplanie wnętrza. Bogata oferta dywanów sprawia, że czasami wybór odpowiedniego modelu jest bardzo trudny.

Czym kierować się wybierając dywan do salonu?

Bogactwo kolorów, kształtów, faktur i rozmiarów dywanów daje szerokie możliwości aranżacyjne. Ważne jest przede wszystkim to, aby wybrany dywan pasował zarówno do rozmiaru pokoju, koloru ścian oraz mebli, jak i do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze.

W dużych salonach możemy sobie pozwolić na dywany w większych rozmiarach i dowolnych kształtach. Bardzo ładnie prezentują się dywany okrągłe i owalne, zwłaszcza gdy mamy okrągły lub owalny stół. W mniejszych salonach możliwości aranżacyjne są nieco ograniczone. W tym przypadku powinniśmy przede wszystkim unikać dużych i ciężkich dywanów, które ze względu na swoje rozmiary mogą przytłaczać wnętrze. Dywan musi przede wszystkim skutecznie scalać poszczególne elementy wnętrza, takie jak kanapa, fotele czy stolik kawowy. Ponadto przynajmniej przednie nogi kanapy i foteli powinny znaleźć się w obszarze dywanu.

Do małych pomieszczeń wybierajmy kolory jasne, które optycznie powiększą przestrzeń. We wnętrzach nowoczesnych z powodzeniem możemy zdecydować się na dywan w kolorze kontrastowym względem ścian lub w geometryczne wzory. Niewielkie salony urządzone w klasycznym stylu lepiej zdobić natomiast za pomocą stonowanych dywanów, współgrających z podłogą i ścianami. W przypadku dużych pomieszczeń warto pomyśleć o wzorzystych dywanach orientalnych lub jednokolorowych dywanach z długim włosem.

Jak dbać o dywan, by wyglądał estetycznie nawet po latach?

Tylko właściwa pielęgnacja dywanu sprawi, że będzie on atrakcyjnym i funkcjonalnym elementem wystroju mieszkania i to przed wiele lat. Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, które należy regularnie wykonywać to: odkurzanie, pranie i trzepanie dywanów. Trzepanie dywanów oraz pranie dywanów najlepiej powierzyć profesjonalnej pralni. Próby samodzielnego usunięcia widocznych plam i innych zabrudzeń, za pomocą sody oczyszczonej czy powszechnie dostępnych detergentów, niestety mogą okazać się nieskuteczne. Profesjonalna pralnia dywanów z pewnością zrobi to fachowo, a my zyskamy pewność, że dywan nie straci kolorów, a jego struktura nie zostanie uszkodzona.

Odpowiednio dobrany oraz zadbany dywan będzie ozdobą każdego salonu, aż do momentu, gdy znudzi nam się aktualny wystrój i postanowimy wymienić dywan na nowy. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie wiemy, z jakich tworzyw został wykonany nasz dywan, najlepiej regularnie oddawać go w ręce specjalistów. Profesjonalna pralnia dywanów z pewnością dobierze odpowiednie środki chemiczne i technikę prania, a my zaoszczędzimy czas i zyskamy świeży wygląd naszego dywanu.

Call Now Button