Posted On: 27 października, 2018

Pranie dywanów tureckich – o czym należy pamiętać?

Pranie dywanow tureckich – o czym nalezy pamietac

Obecnie można się spotkać z wieloma rodzajami dywanów, które na stałe zagościły już w naszych domach. Pełnią one oczywiście funkcję dekoracyjną, ale z racji tego, że umieszczone są na podłodze, przechwytują wszelkie możliwe zabrudzenia. Większość dywanów produkowana jest z włókien wełnianych albo innych materiałów, ale z domieszką wełny. Do tego drugiego rodzaju należą dywany tureckie, które są w pewien sposób unikalne, a co za tym idzie cenione na całym świecie. Ich pranie może dla niektórych wydawać się kłopotliwe.

Jak prać dywany tureckie?

Nie ulega wątpliwości, że dywan, aby mógł służyć przez długie lata, potrzebuje specjalnego traktowania i konserwacji. Akurat ten konkretny typ dywanów, powinien być prany w całości, tzn. czyszczeniu musi podlegać zarówno jego runo, jak i osnowa. Taki zabieg pozwala na utrzymanie dywanu w czystości nawet w głębokich jego warstwach, od których w końcu zależy jego trwałość, sprężystość i odporność. Przed samym praniem dywan powinno się dobrze, lecz delikatnie wytrzepać. Po zasadniczym praniu należy zastosować się do procedury, którą możemy podzielić na trzy etapy. Pierwszym z nich jest płukanie, w którego skład wchodzi również dokładne szorowanie. Później następuje specjalistyczne zmiękczenie włókna, a na samym końcu odwirowanie. Po tak wykonanym czyszczeniu i praniu, dywan należy poddać suszeniu, najlepiej na świeżym powietrzu. Nie należy jednak narażać go na zbyt silny wiatr czy zbyt silne światło słoneczne. Dodatkowo warto używać środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się bakterii w przyszłości. Dzięki temu dywan dłużej zachowa swoją czystość, świeżość i przyjemny zapach.

Pralnie dywanów 

Jeżeli sami nie czujemy się na siłach, aby podjąć się tak wymagającego zadania, pranie dywanu możemy zlecić profesjonalistom. Takim miejscem jest pralnia dywanów. Przedsiębiorstwa tego typu stają się coraz powszechniejsze, a w ich ofertach każdy może znaleźć coś dla siebie. Oddając dywan turecki w takie ręce, można być pewnym zadowalających efektów.

Reasumując, pranie dywanów tureckich nie należy do czynności łatwych, szybkich i przyjemnych, ale jest konieczne, jeśli zależy nam na jego długowieczności, a przede wszystkim czystości.

Call Now Button