Posted On: 17 października, 2018

Jak utrzymać w czystości dywany jedwabne?

Jak utrzymac w czystości dywany jedwabne

Dywany to funkcjonalne elementy wystroju, które na stałe zagościły już niemal w każdym domu. Stanowią one doskonały dodatek dekoracyjny wnętrza. Oprócz tego chronią podłogę przed zabrudzeniem. Same jednak wymagają systematycznego prania. W zależności od rodzaju dywanu należy dobrać odpowiednią metodę prania. Przykładem mogą być tutaj dywany jedwabne, które wymagają szczególnej uwagi.

Czyszczenie dywanów jedwabnych

Dywany wykonane z jedwabiu uchodzą za bardzo ekskluzywne. Tkane są bowiem ręcznie przez doświadczonych twórców. Z uwagi na to wymagają one właściwego czyszczenia. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie powinno się ich pocierać, moczyć w gorącej wodzie i poddawać naturalnemu suszeniu. Zabiegi te niszczą materiał. Zamiast tego dywany trzeba wstępnie oczyścić z kurzu i resztek brudu poprzez odkurzanie, najlepiej z końcówką bez szczotki. Można jej również delikatnie trzepać. Po takim przygotowaniu możemy przystąpić do zasadniczego prania.

Pranie dywanu naturalnego

Pranie dywanów jedwabnych można zrealizować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tradycyjne pranie na mokro, a drugi – na sucho. W pierwszym przypadku powinniśmy zaopatrzyć się w wysokiej jakości detergenty i specjalne środki czystości do dywanów, które nabyć można nawet w markecie. Można też z powodzeniem użyć wody sodowej. Pranie dywanów jedwabnych należy wykonywać za pomocą szmatki, którą moczy się w wodzie z rozpuszczonym detergentem, a potem dokładnie przeciera się nią dywan. Nadmiar środków czyszczących usuwa się zaś suchą szmatką. Po wypraniu najlepiej wysuszyć na świeżym powietrzu. Wskazane jest jednak, aby nie narażać go na zbyt duże promienie słoneczne. Kiedy decydujemy się na wykorzystanie środków do czyszczenia na sucho, wystarczy rozprowadzić produkt według instrukcji, a po odczekaniu odpowiedniej ilości czasu, odkurzyć dywan.

Jak widać, czyszczenie i pranie dywanów jedwabnych to wymagające, lecz możliwe do wykonania zadanie. Jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością czasu, aby wyprać dywan samodzielnie, możemy również zlecić to zadanie w pralni dywanów. Profesjonaliści na pewno zajmą się nim należycie.

Call Now Button