Posted On: 18 stycznia, 2020

Obszywanie wykładzin i dywanów – w jakich przypadkach może okazać się konieczne?

Obszywanie wykladzin i dywanow

Dywany i wykładziny zwykle stanowią podstawowy element wystroju wnętrz. Jednakże, aby zachowały one swoją strukturę i kolorystykę, należy pamiętać o ich regularnym odkurzaniu i praniu. W przypadku bardzo intensywnej eksploatacji konieczne będą dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak obszywanie dywanów i wykładzin.

Na czym polega obszywanie dywanów?

Obszywanie tekstyliów podłogowych to usługa, którą świadczą profesjonalne pralnie oraz sklepy zajmujące się sprzedażą tego typu asortymentu. Obszywanie wykładzin i dywanów polega na estetycznym wykończeniu krawędzi materiału. W rezultacie struktura dywanu lub wykładziny zostaje widocznie wzmocniona, usztywniona i nie strzępi się na bokach. Do obszycia brzegów specjaliści dobierają nici najczęściej wykonane z przędzy polipropylenowej BCF o gramaturze do 5000 den w odpowiedniej wersji kolorystycznej. Nitki tego typu cechuje podwyższona odporność na uszkodzenia mechaniczne (np. ścieranie, rwanie) oraz działanie wilgoci. Dla lepszego wzmocnienia krawędzi obszywanie dywanów wykonuje się również z użyciem tzw. taśm wykończeniowych. Poszczególne produkty różnią się między sobą strukturą, materiałem wykonania oraz przeznaczeniem. Na potrzeby wspomnianych usług stosuje się taśmy skóropodobne, welurowe, poliestrowe oraz bawełniane. Proces wymaga zastosowania specjalistycznych maszyn, które są przystosowane do szycia grubych materiałów i posiadają regulację gęstości czy rodzaju ściegu.

W jakich przypadkach warto zdecydować się na usługę?

Obszywanie wykładzin i dywanów jest rekomendowane w sytuacji, gdy należy nam na zmniejszeniu ich rozmiaru lub zmianie dotychczasowego kształtu. Usługa tego rodzaju jest niezbędna także, jeśli pragniemy poddać stare tekstylia podłogowe całkowitej renowacji. Ponadto zapewne warto pomyśleć o obszyciu dywanów, gdy zależy nam na usunięciu zniszczonych lub niemodnych frędzli. Obszywanie dywanów może również wpłynąć na ich design. W zależności od koloru nici czy taśmy wykończeniowej lub rodzaju ściegu można bowiem modyfikować ich wygląd.

Obszywanie brzegów przekłada się na estetyczny wygląd i podwyższoną trwałość dywanów oraz wykładzin. Dzięki profesjonalnie wykonanej usłudze mogą one bowiem odzyskać pierwotny wygląd i posłużyć nam jeszcze przez wiele lat. Należy podkreślić, że rozwiązanie to sprawdza się zarówno w przypadku nowych, jak i używanych tekstyliów podłogowych.

Call Now Button