Posted On: 2 lutego, 2020

Barwne dzieje dywanu, czyli historia tekstyliów podłogowych w pigułce

dzieje dywanu

Pierwsze tekstylia podłogowe pojawiły się u ludów koczowniczych zamieszkujących środkową Azję, pełniąc funkcję typowo użytkową. Nie zwracano wówczas większej uwagi na ich wygląd czy stan czystości. Przez wieki sztuka tkania dywanów była systematycznie rozwijana, a wyroby z wełny czy jedwabiu wkraczały na salony sułtanów, królów i zamożnej szlachty, zdobiąc bogate wnętrza. Obecnie dywan lub wykładzina to niemal obowiązkowy element wystroju każdego domu czy biura.

Krótka historia tekstyliów podłogowych

Prototyp dywanów został stworzony przez Persów zamieszkałych na terenie Azji, w okresie pomiędzy III a II wiekiem p.n.e. W tamtym czasie miał on chronić domowników przed brudem i zimnem. Na dywanach spano, jedzono, przyjmowano gości i modlono się, a następnie przenoszono je do kolejnego miejsca pobytu (koczowniczy tryb życia). W kolejnych wiekach dywany zyskały roślinne i koraniczne zdobienia, dzięki czemu stały się popularne również we wnętrzach sułtańskich pałaców. W tamtym okresie produkcja dywanów była szczególnie intensywna również w Chinach. Kobierce były tkane przez wykwalifikowanych rzemieślników z doskonałej jakościowo wełny lub jedwabiu, zdobiąc domostwa ówczesnych dostojników. Gorsze jakościowo tekstylia własnoręcznie wykonywane przez kobiety były natomiast przeznaczone do użytku domowego. Na przełomie XVI i XVII wieku nastąpił dynamiczny rozwój technik tkania dywanów. W tym czasie perskie wykładziny trafiały na dwory władców i do siedzib elit z całej Europy. Maszynowa produkcja wykładzin i dywanów na większą skalę rozpoczęła się w Europie dopiero w wieku XIX, a dzięki obniżeniu kosztów produkcji, stały się one powszechnie dostępne. Obecnie dywany stanowią głównie element dekoracyjny, nieoceniony przy tworzeniu rozmaitych aranżacji wnętrz. Tłumią hałasy, wprowadzają przytulny klimat oraz dodają charakteru i podkreślają styl, w którym urządzona jest dana przestrzeń. Regularne, profesjonalne pranie dywanów oraz pranie wykładzin sprawia, że na długo zachowują one swoje właściwości użytkowe oraz estetyczny wygląd.

Dywany są obecne w naszej kulturze od wieków. Spotykane zarówno w biednych, koczowniczych jurtach, jak i bogato zdobionych pałacach, przez lata stanowiły nie tylko dekorację, ale i funkcjonalny element użytkowy. Stale doskonalone techniki ich produkcji i pielęgnacji sprawiają, że okres prognozowanej użyteczności tekstyliów podłogowych uległ znacznemu wydłużeniu.

Call Now Button