Posted On: 23 lipca, 2019

Czysty dywan w trosce o zdrowie dzieci i zwierząt domowych

Czysty dywan w trosce o zdrowie dzieci i zwierzat domowych

Dywan, na który rozleje się kawa bądź spadnie okruch jedzenia, staje się idealnym środowiskiem dla rozwoju roztoczy i innych drobnoustrojów, które mogą przyczyniać się do występowania wielu chorób. Na zachorowania szczególnie narażone są zwłaszcza dzieci i zwierzęta.

Dywan – idealne siedlisko dla dzieci, czworonogów i chorobotwórczych bakterii

We włóknach dywanu rozmnażają się zarodniki pleśni i grzybów powodujące infekcje i uczulenia. Dywan, w którym rozwijają się roztocza, może mieć wpływ na zdrowie małych dzieci, które bardzo często bawiąc się na nim, nieświadomie przenoszą bakterie do buzi i na całe swoje ciało. Kontakt z pajęczakami może z kolei doprowadzić do wyprysku dziecięcego (stan zapalny skóry), trudności w oddychaniu. Groźne mogą okazać się także pneumokoki powodujące u dzieci groźne zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego czy sepsę. Natomiast u dorosłych zakażenie roztoczami może objawiać się przykładowo katarem siennym, bólem głowy czy zapaleniem spojówek. Na zarazki znajdujące się we włóknach dywanu są narażone także domowe zwierzęta. Stały kontakt z bakteriami może skutkować w tym przypadku kaszlem i katarem, brakiem apetytu, osowiałością czy apatią.

Czyszczenie dywanu – obowiązek, o którym nie wolno zapominać

Aby dywan nie stał się przyczyną chorób, należy pamiętać o jego regularnej, właściwej pielęgnacji. Odkurzanie tego typu powierzchni należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Oprócz tego nie można zapominać o ręcznym praniu dywanów. Roztocza i pajęczaki są bowiem niewidoczne gołym okiem, dlatego odkurzanie dywanów i samodzielne pranie wykładzin, dywanów czy wycieraczek, mimo że konieczne, może okazać się niewystarczające. Profesjonalna pralnia dywanów to miejsce, z którym powinniśmy kontaktować się przynajmniej raz na pół roku. Profesjonalna pralnia dywanów oferuje bowiem profesjonalne zabiegi, takie jak ozonowanie czy pranie dywanów na wskroś, które nie tylko pozwalają usunąć z dywanu chorobotwórcze mikroorganizmy, ale zachowują tekstylia w dobrej kondycji na długie lata.

We włóknach dywanu mogą rozwijać się rozmaite mikroorganizmy, mające negatywny wpływ przede wszystkim na zdrowie dzieci i zwierząt. Regularne pranie wykładzin, ręczne pranie dywanów oraz pranie dywanów na wskroś w profesjonalnej pralni ogranicza ryzyko zachorowań, przedłuża żywotność tekstyliów i wpływa na ich estetykę.

Call Now Button