Posted On: 21 maja, 2019

Dywany wełniane a dywany wiskozowe – porównanie rozwiązań

Dywany welniane a dywany wiskozowe – porownanie rozwiazan

Dywan jest elementem wystroju, który szczególnie wpływa na styl i nastrój wnętrza. W zależności od rodzaju i wzoru może on ocieplać pomieszczenie, dodawać mu szyku, elegancji, lub też artystycznego sznytu. Na rynku dostępne są bardzo liczne rodzaje dywanów, zarówno naturalnych jak i sztucznych. Jednymi z popularnych, często wybieranych modeli są dywany z wełny oraz dywany wiskozowe.  Ich właściwości znacznie się od siebie różnią, stąd warto zgłębić temat, zanim rozpocznie się poszukiwania idealnego dywanu.

Dywany wełniane a wiskozowe – właściwości

Dywany wełniane są wykonywane z naturalnych włókien wełnianych różnego pochodzenia. Za najlepszej jakości wełnę dywanową uważa się wełnę nowozelandzką oraz z pierwszego strzyżenia – tak zwaną dziewiczą. Naturalne dywany mogą gubić wełnę oraz pylić, mogą także uczulać, o czym należy szczególnie pamiętać przy wyborze dywanu. Jednak charakteryzują się one odpornością na plamy i zabrudzenia, regulują mikroklimat we wnętrzu pochłaniając lub oddając wilgoć do otoczenia.

Dywany wiskozowe z kolei zaliczane są do dywanów sztucznych, wykonane są z włókien obrobionej celulozy. Są antyelektrostatyczne, dzięki czemu w przeciwieństwie do dywanów wełnianych nie pochłaniają pyłów z powietrza. Ich włókna cechują się delikatnym połyskiem, nie utrzymują ciepła. Nie są tak przyjemne w dotyku jak dywany wełniane, jednak nadają się dla alergików. Są lekkie, odporne na zabrudzenia, oraz cechują się szczególną wyrazistością kolorów.

Jak pielęgnować dywany z wełny, a jak z wiskozy?

Regularna pielęgnacja oraz pranie dywanów wełnianych i wiskozowych mogą być problematycznym zagadnieniem. W obu przypadkach należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj końcówki wykorzystywanej do odkurzania. Musi być ona gładka, bezszczotkowa i delikatna, aby nie poszarpać włókien dywanu. Aby utrzymać dywan w dobrym stanie, należy go co jakiś czas odwrócić na drugą stronę (jeżeli jest taka możliwość), aby był użytkowany równomiernie.

Pranie dywanów wiskozowych i wełnianych może się okazać trudnym przedsięwzięciem. W przypadku suchych plam należy szybko je usuwać, delikatnie czyszcząc je od zewnątrz do środka. Szczególnie należy uważać na plamy mokre, szybko osuszając je szmatką lub chłonnym papierem, oraz czyszcząc bardzo łagodnym detergentem. Przemoczenie dywanu może skutkować trwałym jego uszkodzeniem, zwłaszcza pranie dywanów wiskozowych na własną rękę jest ryzykowne. Chcąc zadbać o dobry stan dywanu i jego długowieczność, należy w kwestii czyszczenia zwrócić się do profesjonalisty.

Podsumowanie

Dywany wiskozowe i wełniane różnią się właściwościami, a każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, aby pranie dywanów wełnianych i wiskozowych zlecić profesjonalnej firmie, gdyż czyszczenie dywanu przy użyciu wody w warunkach domowych może skutkować jego uszkodzeniem lub trwałym zniszczeniem.

Call Now Button