Posted On: 22 stycznia, 2019

Pranie i czyszczenie dywanów z długim włosem – jak o nie dbać?

Jak sprawic, by dywan z dlugim wlosem dobrze sie prezentowal przez lata

Dywany z długim włosem prezentują się naprawdę dobrze. Jednak żeby wyglądały korzystnie przez długi czas, niezbędna jest ich prawidłowa pielęgnacja. Warto również zaznaczyć, że mimo pozornej czystości dywanu, pomiędzy jego włókami gromadzi się cała masa zanieczyszczeń. Jak sprawić, aby pozbyć się kurzu, piasku, włosów oraz sierści zwierząt z dywanu typu shaggy?

 

Pranie dywanu z długim włosem

Jak prać i czyścić dywan z długim włosem, aby służył nam długo?

 

Odkurzanie dywanu z długim włosem – minimum dwa razy w tygodniu

Odkurzanie dywanu z długim włosem minimum dwa razy w tygodniu to konieczność, ponieważ pozwala to na usunięcie zanieczyszczeń widocznych na jego powierzchni. Niezwykle przydatna może okazać się tutaj tak zwana turboszczotka, która skutecznie usuwa kurz i pył z runa dywanu. Ponadto podczas odkurzania powinniśmy wykonywać ruchy w różnych kierunkach, gdyż przy zmieniającym się układzie włókien dywanu, istnieje większa szansa na pozbycie się niechcianych zanieczyszczeń.

Dywany długowłose typu shaggy można odkurzać tylko za pomocą końcówek ze schowanymi włoskami. Ma to na celu zminimalizowanie uszkodzeń runa. Poza końcówką plastikową ze schowanymi włoskami dobrze sprawdzi się też szczotka trzepiąca. Jak zostało wspomniane, dywan z długim włosiem odkurza się w kilku kierunkach na każdym fragmencie. Najpierw końcówka odkurzacza powinna pracować wraz z włosem, a potem pod włos, aby jak najdokładniej usunąć kurz z dywanu. Co więcej, włochacze można odkurzać też z dwóch stron. Jest to jeszcze dokładniejsza metoda na pozbywanie się piasku i kurzu z runa dywanów typu shaggy. Jak często wykonywać taki zabieg? Jeśli chodzi o model położony w salonie, to najlepiej będzie odkurzać go codziennie. Mniej eksploatowany włochacz w sypialni można odkurzać raz w tygodniu.

Szybka wycena prania

 

Trzepanie dywanu z długim włosem

Dywany typu shaggy powinniśmy trzepać raz na kwartał, ponieważ większość domowych odkurzaczy nie radzi sobie z bieżącym usuwaniem zanieczyszczeń, które wnikają w głąb struktury dywanu. Wybijanie zanieczyszczeń to dość skuteczna metoda ich usuwania, która jednak nie zastąpi prania dywanu.

 

Jak trzepać dywan typu shaggy?

W jaki sposób najefektywniej „wybić” zanieczyszczenia z dywanu shaggy? Najlepszy efekt można uzyskać poprzez trzepanie dywanu na śniegu, czyli po ułożeniu go na nim włosem do dołu. W takiej pozycji kurz z wytrzepywanego dywanu wpada w śnieg i w nim pozostaje, zamiast unosić się ku górze, ponownie opadać i wbijać się w runo. Niska temperatura śniegu pozwala uniknąć przemoczenia dywanu, a dodatkowo zabija rozwijające  się w nim roztocza. Przed wniesieniem włochacza do mieszkania, należy jednak pozwolić mu dokładnie wyschnąć.

 

Pranie dywanu – minimum raz w roku

Pranie dywanów z długim włosiem powinno odbywać się minimum raz w roku. W sytuacji, gdy notorycznie zapominamy o usuwaniu z dywanu zanieczyszczeń, może okazać się, że nawet po odbyciu profesjonalnego zabiegu zabrudzenia te nie zostaną zlikwidowane.

Dywany typu shaggy nie mogą być prane tradycyjnie przy użyciu wody. Również używanie dostępnych pianek czy wiórek nie pomoże oczyścić dywanu w sposób satysfakcjonujący, dlatego – jeśli chodzi o pranie dywanów z długim włosiem – najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej pralni.

 

Szybka wycena prania

 

Jak usunąć plamę z dywanu z długim włosem?

Wiedząc, że dywanów z długim włosiem nie powinno się prać w wodzie (chyba, że zlecimy to profesjonalnej pralni dywanów), można zastanawiać się, co należy robić, kiedy pojawi się na nich pojedyncza plama. Najważniejszą zasadą jest w tym przypadku podjęcie szybkich kroków w celu usunięcia zabrudzenia. Plamę należy przede wszystkim wywabić, o co można postarać się różnymi domowymi sposobami. Przykładowo, plamę z wina powinna wchłonąć sucha soda oczyszczona. Wystarczy posypać nią zabrudzenie, a po kilku godzinach dokładnie odkurzyć proszek. Z kolei plamę tłustą z dywanu może wywabić mąka ziemniaczana. Najpierw brudne miejsce należy w maksymalnym stopniu osuszyć ręcznikiem papierowym, a później zasypać mąką i podobnie pozostawić tak na kilka godzin. Później mąkę wystarczy jedynie odkurzyć. Jeśli plamy nie uda się usunąć domowymi metodami lub gdy zostaną one zauważone zbyt późno, najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie dywanu do pralni.

 

Pranie dywanu z długim włosem „na sucho”

Dywanu typu shaggy można uprać „na sucho”, czyli z użyciem specjalnego suchego szamponu do dywanów. Taki preparat w proszku należy rozprowadzić po całej powierzchni włosia i pozostawić tak na kilka lub kilkanaście godzin – w zależności od zaleceń producenta środka czyszczącego. Po tym czasie, dywan odkurza się, aby usunąć z włókien pozostałości szamponu. Taki zabieg powinien odświeżyć i oczyścić włosie, choć raczej nie zapewni efektu dogłębnej czystości i nie usunie starych plam. Będzie jednak pomocny w utrzymaniu czystości dywanu i warto wykonywać go pomiędzy zabiegami odkurzania i trzepania. Z pewnością będzie to korzystne dla jego ogólnej higieny.

 

Czyszczenie parowe i odkurzacz piorący

Czyszczenie parowe stanowi nowoczesne rozwiązanie dla dywanów typu shaggy, ponieważ pozwala na zachowanie higieny oraz dezynfekuje czyszczoną powierzchnię. Wysoka temperatura usuwa bakterie, wirusy, roztocza, zarodniki pleśni czy pasożyty. Skuteczną metodą walki z brudnym dywanem jest także odkurzacz piorący, który w pierwszej kolejności rozpuszcza wszelkie zanieczyszczenia, a następnie wsysa brud i jednocześnie osusza włosie.

Dywany z długim włosem sprawiają, że wnętrze staje się klimatyczne oraz ciepłe, ale wymagają również specjalnej pielęgnacji. Dzięki zastosowaniu się do wyżej wymienionych wskazówek mogą posłużyć nam przez długie lata.

 

Szybka wycena prania

Sprawdź także:

Call Now Button