Posted On: 8 listopada, 2019

Jak zwalczyć nieprzyjemny zapach w mieszaniu? – poradnik

Jak zwalczyc nieprzyjemny zapach w mieszaniu – poradnik

Zapach to podstawowa wizytówka każdego mieszkania, biura czy obiektu użyteczności publicznej. W walce z nieprzyjemnymi woniami największe znaczenie ma szybkość reakcji oraz odpowiednia metoda ich zwalczania. Chcąc uniknąć intensyfikacji problemu, powinniśmy sięgać wyłącznie po sprawdzone środki. Na jakie aspekty warto zatem zwrócić szczególną uwagę?

Zapach zapachowi nierówny

W ogólnym ujęciu można wyróżnić zapachy krótkotrwałe i długotrwałe. W pierwszym przypadku mówimy m.in. o zapachu farby i innych materiałów budowlanych tuż po remoncie czy nieprzyjemnej woni wydobywającej się z kanalizacji. Do ich zwalczenia prawdopodobnie wystarczą środki doraźne naturalne (np. kwiaty, suszone owoce) lub sztuczne (np. olejki eteryczne, świece zapachowe). Sytuacja zaczyna się jednak komplikować, gdy zapach na dobre zagości w naszych wnętrzach. Do głównych przyczyn nieprzyjemnego, permanentnego zapachu w mieszkaniu należy nieutrzymywanie porządku, obecność zwierząt oraz osób palących czy ogólne warunki lokalowe (np. wilgoć i grzyby). W zaniedbanych salonach i sypialniach zapachy wnikają zarówno w ściany, jak i w meble czy tekstylia (np. dywany, zasłony, pościel). Z kolei w zapuszczonych kuchniach powszechny jest zapach stęchlizny, starego tłuszczu czy spalenizny.

Jak zneutralizować nieprzyjemne zapachy?

Wybrany sposób na zwalczenie nieprzyjemnej woni w danym wnętrzu powinien być starannie dopasowany do okoliczności. W wielu przypadkach wystarczą skrupulatne porządku i cykliczne wietrzenie mieszkania. Jeżeli często sięgamy po odkurzacz, zapewne warto zainwestować w specjalne wkłady zapachowe umieszczane w filtrze. Należy jednocześnie podkreślić, że zwykłe odkurzacze mają ograniczoną moc, dlatego najczęściej nie radzą sobie z kurzem, zabrudzeniami i zapachami, które wniknęły w głąb materiału. Zwykle dobrym pomysłem jest więc skorzystanie z usług firmy, która oferuje pranie dywanów i innych tekstyliów. Nawet pranie wielkopowierzchniowych wykładzin może zostać wykonane bezpośrednio u klienta przy użyciu specjalistycznego sprzętu i profesjonalnych środków czyszczących. Oczyszczacz powietrza jest natomiast rekomendowany osobom, które mieszkają w obiektach o nieco mniejszej kubaturze, ze względu na podwyższoną zawartość kurzu w powietrzu.

Czystość panująca w naszych mieszkaniach ma bezpośrednie przełożenie na zapach unoszący się we wnętrzach. Oprócz regularnego usuwania zabrudzeń przynajmniej kilka razy w roku niezbędne są generalne porządki, obejmujące pranie dywanów, odsuwanie mebli, zmianę zasłon i firanek czy przewietrzenie wnętrz szaf. Natomiast oczyszczacze czy odświeżacze powietrza powinny być sposobem na podwyższenie komfortu użytkowania danego wnętrza, a nie metodą na chwilowe zamaskowanie nieprzyjemnych zapachów.

Call Now Button