Posted On: 4 listopada, 2018

Pranie dywanów syntetycznych – o czym należy pamiętać?

Pranie dywanow syntetycznych – o czym nalezy pamietac (2)

Dywany są dekoracyjnymi tkaninami, które najczęściej używane są do pokrycia podłogi. Niezwykle ważny jest ich wygląd i to, jak współgrają z resztą elementów wystroju mieszkania. Oczywiście, jeżeli pragniemy wydłużyć okres korzystania z naszego dywanu, musimy odpowiednio o niego zadbać. Trzeba regularnie prać dywan, aby przeciwdziałać nagromadzaniu się brudu i plam. Właściwa pielęgnacja dywanu pozwoli znacznie wydłużyć jego żywotność.

Czym różnią się dywany syntetyczne od tradycyjnych dywanów?

Dywany można podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały one wykonane. Tradycyjne dywany tworzone są z użyciem włókien naturalnych. Chodzi między innymi o dywany wełniane i bawełniane. Rzadziej spotyka się dywany wykonane z jedwabiu, które charakteryzują się wysoką jakością. Dywany syntetyczne są bardziej różnorodne z uwagi na dużą ilość dostępnych włókien syntetycznych. Poszczególne materiały różnią się między sobą i to, który z nich wybrać, zależy jedynie od preferencji klienta. Najpowszechniej spotyka się dywany wykonane z polipropylenu. Tego typu dywany są szorstkie i nieprzyjemne w dotyku, lecz posiadają za to wiele zalet. Są wysoce odporne na wilgoć oraz ścieranie. Co więcej, przez długi czas zachowują swój kolor oraz nie przyciągają do siebie moli. Bardzo podobne są dywany poliamidowe i jedyna różnica jest ich większa podatność na elektryzowanie się. Z kolei dywany poliestrowe są odrobinę mniej odporne na odkształcenia od polipropylenowych. Wszystkie trzy rodzaje dywanów syntetycznych są do siebie bardzo podobne, co skutkuje tym, że producenci dywanów często mieszają ze sobą te włókna.

Jak właściwie zadbać o swój dywan syntetyczny?

Oprócz ich niskiej ceny to właśnie łatwość czyszczenia takich dywanów jest jednym z głównych powodów stojących za ich popularnością. Oczywiście, zanim zabierzemy się za pranie dywanu syntetycznego, warto zapoznać się z właściwościami tkaniny. Co więcej, należy wybrać najskuteczniejsze metody ich czyszczenia. Włókna syntetyczne, z których wykonywane są takie dywany, łatwo przepuszczają wodę. Ogranicza to możliwość korzystania z wody podczas ich prania i wymusza na nas stosowanie detergentów w postaci pianki. Po rozprowadzeniu jej po powierzchni dywanu wszelki brud zostanie usunięty. Taką piankę jest łatwo usunąć za pomocą odkurzacza. Nie powinno się jej pod żadnym pozorem wycierać. Warto przed rozpoczęciem prania podłożyć ręcznik pod dywan, aby wchłonął on wodę, która przeniknie przez dywan. Pamiętajmy, że po zakończeniu prania ważne jest, aby porządnie wysuszyć materiał.

Call Now Button