Pranie dywanów zimą – czy jest w pełni skuteczne?
Zabrudzony dywan to problem nie tylko natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Pomiędzy włóknami materiału mogą bowiem bytować silnie alergizujące roztocza kurzu domowego oraz zarodniki pleśni. Z tego powodu wszelkiego rodzaju wykładziny podłogowe i dywany powinny być regularnie poddawane praniu i odkurzaniu. Jednak czy tego typu prace pielęgnacyjne można wykonać samodzielnie, czy niezbędny jest profesjonalny sprzęt oraz jak powinno wyglądać pranie dywanów i wykładzin zimą?
Profesjonalne pranie wykładzin oraz tapicerek – jak powinno wyglądać?
Istnieje wiele metod, które pozwalają na profesjonalne i bardzo skuteczne pranie dywanów, czy też tapicerek. Spośród nich najskuteczniejsze wydaje się tzw. czyszczenie „na wskroś”. W metodzie tej wykorzystywane są duże ilości wody, co pozwala na bardzo dokładne pranie wykładzin i innych tekstyliów podłogowych oraz wnikanie detergentów w głąb włókien tworzących tzw. osnowę.
Warto podkreślić, że pranie tapicerek, dywanów lub wykładzin „na wskroś” jest procesem wieloetapowym. Składa się na niego trzepanie mechaniczne (usuwa luźne zanieczyszczenia stałe), namaczanie materiału i jego szorowanie z wykorzystaniem indywidualnie dobranych detergentów, płukanie, odwirowywanie (w tzw. wirówce dywanowej) oraz 12-godzinne suszenie w ściśle dobranych warunkach temperatury i wilgotności.
Pranie tapicerek zimą – zalety metody „na wskroś”
Zważywszy na fakt, iż pranie tapicerek czy też dywanów „na wskroś” odbywa się w zamkniętych pomieszczeniach i z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, aktualnie panująca pora roku nie ma wpływu na skuteczność całej procedury. Co więcej, odpowiednie i niezmienne przez cały rok parametry prania i suszenia (temperatura oraz wilgotność powietrza) sprawiają, iż niekorzystne warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz nie wpływają na wydłużenie realizacji tego typu usług. Ponadto wspomniana technika prania tekstyliów umożliwia skuteczne usuwanie nawet najtrudniejszych, wielkopowierzchniowych zabrudzeń. Środki piorące wnikają bowiem pomiędzy włókna, a następnie są wypłukiwane z wykorzystaniem dużej ilości wody. Jest to szczególnie istotne porą zimową, kiedy to dywany i wykładziny są bardzo często zanieczyszczone błotem, śniegiem oraz solą drogową.
Domowe metody czyszczenia tekstyliów podłogowych zwykle nie dają satysfakcjonujących rezultatów, a dodatkowo mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń struktury lub zabarwienia włókien. Z tego względu, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy dokładne wysuszenie materiału jest utrudnione, większość ekspertów rekomenduje skorzystanie z usług profesjonalnej pralni.