Posted On: 16 listopada, 2018

Ręczne pranie dywanów – czy to ma sens?

Ręczne pranie dywanów

Dywany są ozdobą naszych domów i salonów. Ułożone zwykle w centralnej części pokoju, pod stołem, lub przy kanapie ze stolikiem kawowym, zapewniają komfortowe uczucie ciepła pod stopami. Niestety ze względu na swoje umiejscowienie są też narażone na liczne czynniki zewnętrze i łatwo się brudzą. Nierzadko zdarza się bowiem rozlać kieliszek wina, rozsypać chipsy czy upuścić kotlet na dywan. Dodatkowo często poruszamy się na nim w butach, a nasze czworonogi chętnie wskakują na niego prosto z ogrodowej zabawy. To wszystko sprawia, że dywany szybko się przebarwiają i szarzeją. Często próbujemy oczyścić je ręcznie domowymi sposobami. Czy warto się tego podejmować? Oto kilka słów o ręcznym praniu dywanów.

Jak ręcznie wyprać dywan?

Przed przystąpieniem do prania dywanu ważne jest, by go solidnie odkurzyć i oczyścić. Jeśli będziemy prać dywan z dodatkiem paprochów i innych niezmiecionych śmieci praca znacząco się wydłuży.

Oto kilka podstawowych sposobów, z pomocą których możemy sami podjąć się ręcznego prania dywanu w domu:

  • Pranie na mokro – polega na użyciu wody i detergentu do usunięcia zabrudzeń z dywanu.
  • Użycie odkurzacza z funkcją prania – pozwala na usunięcie zabrudzeń z dywanu poprzez użycie wody i detergentu podczas odkurzania.
  • Pranie na sucho – polega na użyciu specjalnego proszku, który jest rozprowadzany na dywanie i pozostawiany na kilka minut, a następnie usuwany odkurzaczem.
  • Użycie piany – polega na nałożeniu piany na dywan i pozostawieniu jej na kilka minut, a następnie usunięciu zabrudzeń za pomocą odkurzacza.
  • Użycie czyścika parowego – polega na użyciu pary wodnej do usunięcia zabrudzeń z dywanu.

Najprostszym sposobem ręcznego prania dywanu jest jednak użycie proszku do prania wraz z wodą. Możemy nasypać proszek bezpośrednio na dywan lub dodać go do wody, mieszając do utworzenia piany. Następnie za pomocą tradycyjnej domowej gąbki (dobrze sprawdzi się ta kąpielowa) szorujemy dywan po całej jego długości. Pomocna może się okazać . Na koniec ponownie odkurzamy, pozbywając się resztek proszku, który osadza się na dywanie i zostawiamy na parę godzin do przeschnięcia.

Pranie dywanu ręcznie – czy jest skuteczne?

Kiedy dywan jest silnie poplamiony, na przykład trudno zmywalnymi składnikami takimi jak wino czy buraki, warto zastosować profesjonalne środki piorące i odplamiacze. Nalewamy odrobinę odplamiacza na plamę, czekamy kilka minut i ścieramy gąbką. Warto robić to od razu na świeżej plamie – zaschnięty brud będzie trudno usunąć nawet najlepszym detergentem.

Sprawdzonym sposobem naszych mam i babć było stosowanie domowych środków na odświeżenie dywanów. Jednym z nich jest użycie sody oczyszczonej, którą rozsypywało się bezpośrednio na plamę. Można także spróbować mieszanki sody z kilkoma łyżkami octu, tworząc papkę do mycia, którą nakładamy na dywan. Warto później jednak ponownie przeprać dywan za pomocą proszku do prania, ponieważ specyfiki te, zwłaszcza ocet, zostawiają nieprzyjemny zapach.

Kiedy nasz dywan jest naprawdę silnie ubrudzony, a plamy utrzymują się już długi czas, warto pomyśleć o oddaniu go do profesjonalnej oczyszczalni. Domowe sposoby i środki ze sklepu mogą okazać się nieskuteczne na tak duże zabrudzenia, a nasza ciężka praca zajmująca długie godziny pójdzie na marne. W pralni za pomocą myjek parowych i innych urządzeń pranie dywanu może okazać się dużo szybsze i skuteczne.

Pranie dywanu własnoręcznie w domu nigdy nie będzie tak skuteczne jak w profesjonalnej pralni z kilku powodów:

  • Profesjonalne pralnie dysponują specjalistycznym sprzętem i środkami czystości, które są skuteczniejsze w usuwaniu trudnych zabrudzeń i plam niż te dostępne dla konsumentów.
  • Pracownicy profesjonalnych pralni posiadają odpowiednie umiejętności i doświadczenie, aby skutecznie czyścić dywany i zapewnić ich jak najlepszy stan.
  • Profesjonalne pralnie dywanów posiadają wysokiej jakości suszarnie i urządzenia do suszenia dywanów, co zapewnia szybkie i skuteczne suszenie bez ryzyka pozostawienia wilgoci czy zabrudzeń.
  • Pranie dywanu w profesjonalnej pralni pozwala na skuteczniejsze uwolnienie brudu i alergenów z dywanu, co jest korzystne dla alergików i osób cierpiących na astmę.
  • Profesjonalna pralnia dywanów posiada odpowiednie zabezpieczenie i ubezpieczenie od odpowiedzialności za szkody, które mogą być spowodowane podczas prania, np. zalaniem dywanu

Zatem jeśli zastanawiasz się, czy prać dywan ręcznie w domu – czy też powierzyć to zadanie specjalistom, zapraszamy do naszej pralni dywanów w Warszawie.

Call Now Button