Posted On: 24 kwietnia, 2019

Ręcznie tkany dywan – kompendium wiedzy

Recznie tkany dywan – kompendium wiedzy

Najpiękniejsze, ręcznie tkane dywany pochodzą z Bliskiego Wschodu, a konkretnie z terenów dawnej Persji. Podobne wyrabiane są w Pakistanie, a nawet w Turcji, czyli wszędzie tam, gdzie masowo hodowane są owce. Wełna z owiec jest farbowana za pomocą barwników, których receptury czasem przechodzą z pokolenia na pokolenie. Barwniki zazwyczaj są pochodzenia roślinnego. Umiejętne ich łączenie przez tamtejszych rzemieślników stanowi tajemnicę tysięcy odcieni na dywanie.

Czym charakteryzuje się ręcznie wyrabiany dywan?

Tego typu rękodzieło sztuki tkackiej to przede wszystkim charakterystyczny wzór. Odrębne regiony posiadają swoje oryginalne wzornictwo. Czasem nawet poszczególne rodziny używają swoich własnych, powszechnie rozpoznawalnych elementów wzorów. We wszystkich tego typu wyrobach dominują drobne motywy roślinne lub zwierzęce. Czasami są to również nawiązania do lokalnych legend.

Dywan tkany ręcznie charakteryzuje się jednak przede wszystkim niewyobrażalną precyzją i dużym nagromadzenie tzw. pęczków na metr kwadratowy. Ich ilość wynosi od 600 tysięcy do miliona pęczków na metr kwadratowy w przypadku szczególnie skomplikowanych, wzorzystych dywanów. Liczby te dowodzą, że artyści wykonujące tego typu wyroby muszą odznaczać się ponadprzeciętną cierpliwością i precyzją. (Więcej w artykule: Który kraj wytwarza najlepsze dywany świata?)

O czym pamiętać przy zakupie ręcznie tkanego dywanu?

Planując zakup ręcznie tkanego dywanu, przede wszystkim trzeba pomyśleć o rozmiarze. Dywan tego rodzaju nie powinien zakrywać całej podłogi. Warto zostawić mu tzw. margines w postaci niezakrytych miejsc, ponieważ wpłynie to bardzo korzystnie na jego ekspozycję.

Drugim aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie takiego dywanu, jest miejsce gdzie ma się ona znaleźć. Niezbyt szczęśliwym pomysłem będzie postawienie na nim stołu w jadalni, gdyż pranie dywanów ręcznie tkanych nie powinno być wykonywane w warunkach domowych. Z tych samych powodów nie powinno się umieszczać ręcznie tkanego dywan w miejscach, po których często poruszamy się w niezmienionym obuwiu, np. w przedpokoju. Ponadto warto mieć świadomość, że dekoracja tego typu wymaga specjalistycznej pielęgnacji – profesjonalna pralnia dywanów będzie więc konieczna.

Do jakich wnętrz pasuje dywan ręcznie tkany?

Tego typu dywan świetnie odnajdzie się we wnętrzach klasycznych i bardzo stylowych, przede wszystkim w otoczeniu antyków. Dywan ręcznie tkany będzie także ciekawym przełamaniem, skandynawskich aranżacji, ponieważ dobrze prezentuje się również w towarzystwie industrialnych dodatków i prostych mebli. W tym przypadku dywan powinien być głównym punktem pomieszczenia i zwracać uwagę. Dywan tego rodzaju wygląda atrakcyjnie również przy kominku, ale pranie dywanów ręcznie tkanych z popiołów czy węgla może okazać się bardzo trudne.

Jak czyścić dywan?

W warunkach domowych najlepiej czyścić dywan w bardzo ostrożny sposób za pomocą odkurzacza. Szczególną uwagę należy poświęcić frędzlom czy okolicom brzegów, gdyż są to najdelikatniejsze elementy dywanu ręcznie tkanego. Trudniejsze zabrudzenia skutecznie usunie natomiast profesjonalna pralnia dywanów. Próby samodzielnego pozbycia się zabrudzeń przy pomocy ogólnie dostępnych detergentów mogą bowiem doprowadzić do zniszczenia struktury i kolorów dywanu.

Dywan ręcznie tkany to zazwyczaj oryginalne dzieło sztuki, które stanowi bardzo ciekawy element wystroju, ale jest stosunkowo drogi. Z tego powodu prawidłowe użytkowanie i odpowiednia konserwacja to podstawowe warunki, do tego by przez długie lata ręcznie tkany dywan cieszył nasze oczy.

Call Now Button