Posted On: 20 listopada, 2018

Skąd się wzięły dywany w naszych domach?

Skad sie wziely dywany w naszych domach

We współczesnym świecie dywany nadal są cenionymi i dość często wykorzystywanymi ozdobami. Dzisiaj w wielu domach znaleźć możemy różne dywany różniące się między sobą kształtem, wielkością, wzorami i barwami.

Dywany i ich historia

Dywany są dekoracyjnymi tkaninami, którymi pokrywa się różne płaszczyzny. Najczęściej oczywiście służą one do pokrywania podłóg, jednak niegdyś w Polsce, a dzisiaj nadal w Rosji, czy na Ukrainie służą do pokrywania ścian.

Dywany są przedmiotami, które mają dość długą i bogatą historię. Pierwsze dywany pojawiły się na świecie pomiędzy drugim a trzecim tysiącleciem przed naszą erą. Były to skóry zwierząt, które służyły ludziom do różnych celów. Między innymi miały one za zadanie dawać ciepło, używane były do siedzenia i spania.

Wiele ludów w przeszłości wytwarzało dywany, które z czasem stawały się coraz bardziej wyszukane. Rozwijała się sztuka tkacka, co dawało możliwości robienia coraz ciekawszych i coraz piękniejszych dywanów. Powoli dywany zaczęły być traktowane jako ozdoby. Wiele dywanów tworzonych w przeszłości można by uznać za wielkie działa sztuki. W Persji wytwarzano jedne z najpiękniejszych dywanów w ówczesnym świecie.

Następnie sztuka wytwarzania dywanów została przejęta przez arabów. Oni podbili Persję i zaczęli robić własne, wzorowane na perskich, dywany. Z czasem dywany zaczęły być rozprowadzane po całym świecie. Wzornictwo było coraz bardziej wyszukane – wielobarwne i ciekawsze.

Dywany w Polsce

Dywany, które pojawiały się w Polsce były wzorowane na tych z Turcji. Polscy sarmaci wieszali ozdobne dywany na ścianach, wykładali nimi podłogi. Moda na dywany rozeszła się także na zachodnią Europę.

Dywany bardzo szybko zaczęły służyć jako wyjątkowo ekskluzywne i ozdobne przedmioty. Różni władcy zamawiali coraz bardziej wyszukane i wspaniałe dywany. Do dzisiaj pozostała moda związana z ozdabianiem tymi tkaninami różnych podniosłych wydarzeń, jak na przykład gale filmowe, wielkiej rangi spotkania.

Dywany dzisiaj

Aktualnie dywany często są wykorzystywane w różnych miejscach, gdzie odbywają się podniosłe i ważne wydarzenia. Towarzyszą ludziom podczas ślubu, podczas wręczania nagród, w czasie ważnych rocznic państwowych, podczas istotnych wydarzeń politycznych. Dywany spotkamy w kościołach, w instytucjach państwowych.

Oczywiście dywany stosowane są w naszych mieszkaniach. Są interesującymi ozdobami, które mogą nadać ciekawy styl każdemu pomieszczeniu. Wykonuje się je z różnych materiałów, popularne są wyroby z wełny, bawełny, jedwabiu, akrylu. Zróżnicowane są ich ceny, a także stosuje się wiele technik prania dywanów i ich pielęgnacji.

Call Now Button