Posted On: 14 czerwca, 2019

Skuteczne czyszczenie dywanów w domu alergika – poradnik

Skuteczne czyszczenie dywanow w domu alergika – poradnik

Chociaż dywany są piękną ozdobą wnętrz i stanowią doskonałą ochronę dla naszych podłóg, to gromadzą jednak ogromne ilości kurzu i roztoczy, które są niezwykle szkodliwe dla alergików. Ich obecność może wywoływać nieżyt nosa, kaszel, zapalenie spojówek, ataki astmy oskrzelowej, a także atopowe zapalenie skóry. Poza wyborem odpowiedniego dywanu, który jest łatwy w czyszczeniu, nie akumuluje wilgoci i nie tworzy warunków do namnażania się drobnoustrojów, niezwykle ważne jest także właściwe odkurzanie i pranie dywanów. Dzięki temu nawet osoby z nadwrażliwym układem oddechowym nie będą musiały rezygnować z tego typu dekoracji.

Odkurzanie z filtrem i wietrzenie

Pranie dywanów musi być poprzedzone ich dokładnym odkurzeniem. W przeciwnym razie zanieczyszczenia i drobnoustroje zostaną rozprowadzone po całej jego powierzchni, a osiągnięcie zadowalającego efektu stanie się znacznie trudniejsze. W domu alergika niezbędny jest odkurzacz o odpowiedniej mocy ssącej wyposażony w wysokiej jakości filtr oczyszczający powietrze wydostające się z urządzenia. Warto wybierać filtry HEPA o klasie od 13. wzwyż, które gwarantują najmniejszą reemisję kurzu. Niezwykle istotne jest również wietrzenie dywanów, zwłaszcza podczas mrozów, ponieważ niska temperatura pozwala naturalnie pozbyć się większości roztoczy.

Najskuteczniejsza metoda prania dywanów

W celu pozbycia się z dywanu wszelkich drobnoustrojów konieczne jest wypranie go w wodzie o temperaturze minimum 60°C lub zastosowanie specjalistycznych środków, które skutecznie usuwają roztocza czy bakterie, ale są w pełni bezpieczne dla alergików. Warto podkreślić, że zanieczyszczenia nie dotyczą jedynie runa, ale również osnowy, dlatego najskuteczniejszą metodą usuwania zabrudzeń jest pranie dywanów na wskroś. Zajmują się tym profesjonalne firmy, które dysponują specjalistycznym sprzętem i detergentami, pozwalającymi na usunięcie brudu, kurzu, bakterii i roztoczy ze wszystkich warstw dywanu, przy zachowaniu estetycznego wyglądu i odpowiedniej struktury materiału. Delikatne środki, stosowane przez tego typu przedsiębiorstwa, są także bezpieczne dla alergików, ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych.

Alergicy nie muszą pozbywać się ze swoich domów wszystkich dywanów, ponieważ codzienna pielęgnacja i regularne pranie tego typu tekstyliów, sprawia, że stają się one w pełni bezpiecznym elementem wyposażenia wnętrz. Regularne odkurzanie i systematyczne pranie dywanów na wskroś pozwala utrzymać je w sterylnej czystości, a tym samym zagwarantować pełne bezpieczeństwo osobom narażonym na silne reakcje alergiczne.

Call Now Button