Jak skutecznie pozbyć się roztoczy z dywanu?
Roztocza to mikroorganizmy z rodziny pajęczaków, które są odpowiedzialne ogólnie rzecz ujmują za kiepskie samopoczucie – szczególnie jesienią, katar sienny, wysypkę, a nawet zapalenie spojówek. Na ich odchody jest uczulonych około trzech milionów Polaków, a znaleźć je można niemalże wszędzie, gdyż roztocza żyją i rozmnażają się w kurzu, właśnie dlatego tak trudno jest z nimi wygrać. Dywany, szczególnie te z dłuższym włosem, chłoną wilgoć z pomieszczenia oraz utrzymują ciepłą temperaturę, co czyni je wręcz idealnym domem dla tych niezwykle uciążliwych pajęczaków. Czy zatem nie pozostaje nam nic innego, jak przyzwyczaić się do nieprzemijającego kataru?
Na szczęście istnieje pewne skuteczne rozwiązanie problemu z roztoczami.
Badania wskazują, że w jednym milimetrze sześciennym powierzchni mieszkaniowej czają się średnio 2-4 małe pajęczaki, które dodatkowo rozmnażają się w zastraszającym tempie – samica przez miesiąc potrafi znieść nawet do 300 jajeczek. Przypomnijmy, ich rozmiary są mikroskopijne, a więc niewidoczne dla naszego oka, na próżno zatem szukać nam ich w dywanie. Roztocza to osobniki o mało wymagającym guście smakowym, w ich menu znajdują się głównie martwy naskórek, pleśń oraz pyłki roślin, których jak na złość w całym domu jest wręcz bez liku. Pajęczaki mają się zatem czym najeść, wytwarzając następnie guaninę – substancję silnie uczulającą, stanowiącą główny składnik odchodów roztoczy. Guanina zarówno osiada na powierzchniach użytkowych, jak i unosi się w powietrzu, trafiając bezpośrednio do naszych organizmów. Nic zatem dziwnego, że alergicy tak gwałtownie na nią reagują.
Z roztoczami można walczyć na dwa sposoby: systematycznie, półśrodkami oraz raz na dłuższy czas, korzystając z profesjonalnej usługi prania dywanów i wykładzin, jednak najkorzystniej jest oczywiście połączyć obie opcje. Regularne wycieranie kurzu na mokro, mycie podłóg, solidne wietrzenie mieszkania i utrzymywanie niezbyt wysokiej temperatury pomogą nieco zniwelować ilość naszych współlokatorów, natomiast systematyczna działalność ich prawdziwego wroga – dogłębnego i specjalistycznego prania wszystkich miękkich mebli oraz materiałów przyniesie prawdziwy sukces.
Czyszczenie dywanów i wykładzin trzy razy do roku zmniejsza występowanie guaniny aż o 80%!
Dlatego pierz swoje wykładziny i dywany regularnie – skontaktuj się z nami, abyśmy odebrali od Ciebie Twój dywan lub zamów usługę pralniczą u siebie w domu i odetchnij wreszcie pełną piersią we własnym domu.