Posted On: 13 września, 2018

Pranie dywanów wiskozowych – jak prać wiskozę?

Pranie dywanów wiskozowych Warszawa

Dywan wiskozowy to popularne akcesorium używane do dekoracji wnętrz. Można je znaleźć w wielu wymiarach, kolorach, wzorach, grubości. Przede wszystkim wykonane są one z różnych materiałów i to właśnie determinuje ich pielęgnację. Popularne dywany z wiskozy wykonane są z tworzywa naturalnego. Oznacza to, że są piękne, eleganckie i droższe niż typowe dywany wykonane z tworzyw sztucznych. Jednak wiskoza jest materiałem bardziej odpornym na zabrudzenia niż tworzywa sztuczne przez co taki dywan sprawdzi się w miejscach, w których często przebywamy, czy po których często przechodzimy. Jednakże, aby dywan zachował swoją świetność na długie lata trzeba go odpowiednio pielęgnować, a od czasu do czasu wyprać. W jaki sposób pierze się dywany wiskozowe? Czy można je odkurzać zwykłym odkurzaczem?

 

Dywan z wiskozy - pranie

 

Z czego robi się dywany wiskozowe?

Aby prawidłowo dbać o dywan wiskozowy, należy zrozumieć, czym jest ten szczególny materiał. Wiskozę stosuje się powszechnie przy produkcji odzieży. Są to głównie delikatne sukienki i przyjemne w dotyku bluzki – delikatnie śliskie niczym jedwab. Zazwyczaj wiskoza klasyfikowana jest jako włókno sztuczne, z uwagi na proces produkcyjny podobny do tego, który stosuje się przy wyrobie chociażby poliestru. W rzeczywistości, włókna wiskozowe wytwarza się z naturalnego surowca – celulozy. Przetworzona celuloza może stać się połyskująca, chłodna w dotyku, miękka i puszysta. Właściwości te przypiszemy także dywanom wiskozowym, które wyróżniają się bardzo luksusowym wyglądem. Mają wyraziste kolory i szlachetny połysk, dlatego świetnie sprawdzają się w aranżacjach w stylu glamour.

 

Szybka wycena prania

 

Zalety i wady dywanów wiskozowych

O dywany wiskozowe warto należycie dbać, ponieważ mają one liczne walory praktyczne i estetyczne. Dywan z wiskozy jest miękki i bardzo przyjemny w dotyku. Jego runo oferuje tak wysoki komfort, że wiele osób lubi wypoczywać na nim tak samo, jak na sofie czy w fotelu. Dywan wiskozowy jest też bardzo gładki, gdyż w jego włosiu nie wyczuwa się splotów. Ma elegancko połyskujące włókno, co nadaje mu prestiżowy wygląd. Jego kolejnym atutem jest lekkość, która pozwala na łatwe przenoszenie wykładziny.

Dywan z wiskozy wykazuje odporność na zabrudzenia, ale kiedy takowe jednak się pojawią, musi być czyszczony delikatnie. Warto wiedzieć również, że wiskoza pochłania nadmiar wilgoci z pomieszczenia, co bywa i wadą i zaletą. Jest to korzystne, gdyż obniża wilgotność w pomieszczeniu o niesprzyjającej oddychaniu atmosferze, a jednocześnie niekorzystne, gdy przy słabej wentylacji pokoju dywan staje się miejscem przyjaznym rozwojowi pleśni czy grzybów. Najlepiej sprawdzi się więc w suchym wnętrzu, takim jak sypialnia, a nie salon z kuchnią. Za wadę dywanu wiskozowego uznaje się niekiedy jego pylenie, czyli oddzielanie się luźnych nitek przędzy z runa ciętego. Jest to jednak proces naturalny, trwający kilka miesięcy i nie prowadzący do utraty gęstości poszycia dywanu. Przed zakupem takiego modelu warto pamiętać również, że nadaje się on przede wszystkim na „ciepłą” podłogę, ponieważ nie oferuje szczególnie dobrej izolacji termicznej. Nie sprawdzi się zatem na płytkach czy kamieniu, lecz głównie na panelach i parkiecie drewnianym.

Pranie dywanów wiskozowych Warszawa

Codzienna pielęgnacja dywanu z wiskozy

Nie każdy dywan czyści się tak samo. Najczęściej dywany się po prostu odkurza, aby zachować ich czystość i świeżość. Także dywan z wiskozy można regularnie odkurzać, ale bez nasadki ze szczotką. Do tego celu używa się albo plastikowych nasadek z gładkimi krawędziami, albo samej rury odkurzacza. Bardzo ważne jest też, aby dywan z wiskozy odkurzać z włosem. Ważne jest także, aby moc odkurzacza nie była wysoka, ponieważ mocno ssący odkurzacz może doprowadzić do kruszenia się runa dywanu. Używając automatycznych odkurzaczy, warto sprawdzić czy można przed odkurzaniem dywanu z nich wyjąć szczotki, ponieważ większość z nich ma takie elementy montowane na stałe i nie nadają się one do czyszczenia dywanu z wiskozy.

 

Usuwanie plam i pranie dywanu wiskozowego

Po odkurzeniu można zabrać się do usuwania plam czy prania całego dywanu. Najlepiej jest zaraz po zrobieniu plamy w to miejsce położyć szmatkę wciągającą wilgoć, aby wessała płyn i nie doszło do uszkodzenia dywanu. Żeby usunąć uciążliwe plamy można wykorzystać środki chemiczne, ale muszą mieć one neutralne pH! A do tego dywanu z wiskozy nie można prać w temperaturze wody powyżej 50 stopni Celsjusza. Najlepiej jest od razu po wypraniu dywanu wysuszyć go, choćby wciągając wodę odkurzaczem, jeśli to model odporny na wodę. Dywanów z wiskozy nie można czyścić na sucho.

Szybka wycena prania

O czym musi pamiętać posiadacz dywanu z wiskozy?

Jak już zostało wspomniane, dywanu wiskozowego nie wolno namaczać, dlatego w przypadku rozlania na nim wody czy soku, w pierwszej kolejności należy jak najszybciej osuszyć plamę – na przykład ręcznikiem papierowym. Warto pamiętać też, że wiskozowych włókien nie można pocierać ani odkurzać w sposób bardzo intensywny (duża moc ssąca, końcówka z włosiem). Jeśli na runie pojawią się plamy, najbezpieczniej będzie oddać dywan do pralni lub zastosować delikatne środki czyszczące oraz ściereczkę z mikrofibry, unikając nadmiernego moczenia runa i błyskawicznie je później osuszając.

Pamiętaj, że każdy dywan może ulec uszkodzeniu podczas domowego prania, dlatego zalecamy powierzenie tej usługi profesjonalnej pralni dywanów. Zapraszamy do naszych punktów w Markach oraz na Pradze Północ, w Warszawie.

 

Sprawdź także:

Call Now Button