Posted On: 19 sierpnia, 2019

Środki do prania dywanów i wykładzin – przegląd podstawowych rozwiązań

Srodki do prania dywanow i wykladzin – przeglad podstawowych rozwiazan

podstawowych rozwiązań

Czysty dywan jest nie tylko bardziej estetyczny, ale przede wszystkim dużo bezpieczniejszy dla wszystkich domowników. Regularne pranie wykładzin i dywanów zmniejsza bowiem ilość bakterii, roztoczy i innych drobnoustrojów zalegających w runie. Jakie są zatem podstawowe środki oraz popularne techniki, które pozwolą zachować czystość i świeżość domowym tekstyliom podłogowym?

Podstawowe techniki czyszczenia dywanów

Istnieje wiele technik oraz środków, które pozwalają na skuteczne czyszczenie dywanów. Wśród nich warto wymienić pranie wykładzin metodą szamponowania, bonnetowania, z wykorzystaniem suchych proszków i pian oraz pranie ekstrakcyjne i na wskroś.

Szamponowanie

Pranie wykładzin metodą szamponowania stanowi jedną z najpopularniejszych technik, która z powodzeniem może być wykorzystywana w warunkach domowych. Polega ona na nałożeniu na dywan specjalnego szamponu, który rozpuszcza oraz wiąże znajdujące się w nim zanieczyszczenia. Kolejnym krokiem jest dokładne odkurzenie materiału, które skutkuje pozbyciem się brudu i nadmiaru wody. W tym przypadku konieczne jest użycie odkurzacza przystosowanego do kontaktu z wodą. Specjalne szampony dedykowane tej metodzie charakteryzują się łatwością aplikacji (najczęściej należy rozpuścić je w niewielkiej ilości wody), dobrą rozpuszczalnością i dużym bezpieczeństwem użytkowania.

Bonnetowanie

Pranie wykładzin metodą bonnetowania polega na wykorzystywaniu wolnoobrotowych maszyn czyszczących. Co ważne, technika ta nie prowadzi do nadmiernego przemoczenia wykładziny, dlatego cieszy się dużą popularnością w różnego rodzaju obiektach publicznych, takich jak hotele czy biura. Warto dodać, że bonnet skutecznie absorbuje wszelkie zanieczyszczenia i jest dostępny w postaci łatwego w aplikacji płynu.

Suche proszki i piany

Pranie wykładzin z wykorzystaniem suchych proszków oraz pian nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Środki chemiczne niezbędne do ręcznego prania wykładzin i dywanów są łatwo dostępne, a sam proces aplikacji bardzo szybki i prosty. Zaplamione miejsca wystarczy bowiem dokładnie natrzeć preparatem, a następnie odkurzyć daną powierzchnię.

Ekstrakcja

Pranie wykładzin ekstrakcyjne polega na ciśnieniowej aplikacji środka czyszczącego i natychmiastowym odessaniu zabrudzeń, bez uszkodzenia struktury materiału. Podobnie jak bonnetowanie, metoda ta jest polecana zwłaszcza w przypadku prania dywanów i wykładzin w obiektach publicznych.

Na wskroś

Pranie wykładzin na wskroś jest najskuteczniejszą, ale jednocześnie najbardziej profesjonalną metodą czyszczenia dywanów, która wymaga użycia specjalistycznego sprzętu (np. trzepaczek mechanicznych czy szorowarek). Polega ona na jednoczesnym zmoczeniu runa i osnowy, pokryciu dywanu środkami czyszczącymi (proszkami lub żelami) oraz jego dokładnym wypłukaniu i odwirowaniu za pomocą wysokowydajnych wirówek. Warto podkreślić, że pranie na wskroś jest wykonywane jedynie przez profesjonalne pralnie.

Istnieje wiele metod umożliwiających skuteczne, ręczne pranie dywanów i wykładzin w warunkach domowych. Tekstylia szczególnie zabrudzone i zniszczone zapewne warto jednak powierzyć w ręce specjalistycznej pralni dywanów.

Call Now Button