Świąteczne porządki w domu – skuteczny plan działania
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia zawsze są dobrą motywacją do tego, by zrobić generalne porządki w swoim domu czy mieszkaniu. Warto jednak dobrze zaplanować czas przeznaczony na sprzątanie, aby zachować siły i dobre samopoczucie, jednocześnie nie rezygnując z perfekcyjnej czystości.
Czyste i przyjazne zdrowiu wnętrza
Sprzątanie najlepiej zacząć od pokojów dziennych i sypialni. Właśnie tam gromadzi się bowiem najwięcej kurzu, który nie tylko wygląda nieestetycznie, ale ze względu na obecność roztoczy będących źródłem alergenów, może okazać się także bardzo niezdrowy. Z tego względu pierwszym krokiem powinno być trzepanie oraz pranie koców, narzut, pościeli, firan, zasłon i innych tekstyliów. Generalne porządki to też najlepszy czas na trzepanie i pranie dywanów, pranie wykładzin oraz pranie tapicerki. Tego typu zabiegi pielęgnacyjne umożliwiają bowiem pozbycie się kurzu, sierści zwierząt, ewentualnych plam oraz innych zabrudzeń, a także eliminują nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu materiały odzyskują świeżość i doskonały wygląd. W natłoku obowiązków najbardziej czasochłonne prace, takie jak pranie dywanów, pranie wykładzin oraz pranie tapicerki, warto zlecić specjalistycznym firmom, które wykonają je szybko, dokładnie i kompleksowo. Następnie możemy przejść do czynności typu mycie okien i podłóg oraz ścieranie kurzy z mebli i różnych dodatków.
Perfekcyjnie czysta kuchnia i łazienka
Drugi etap sprzątania przypada na kuchnię i łazienkę. Oprócz standardowo wykonywanych czynności warto dokładnie odkamienić wszystkie powierzchnie, wyczyścić armaturę i sanitariaty, a także umyć kafelki oraz uporządkować szafki. Generalne porządki to także dobry moment, by dokonać drobnych napraw – wymienić uszczelki, przykręcić obluzowane śrubki i wymienić przepalone żarówki. Nie można również zapomnieć o dokładnym wymyciu lodówki i odmrożeniu zamrażarki. W trakcie porządków w kuchni czy łazience warto ponadto sprawdzić daty ważności produktów spożywczych oraz kosmetyków i pozbyć się zbędnych produktów.
Uporządkowane szafy
Nadmiar rzeczy zagraca przestrzeń i burzy jego harmonię, a mimo to większość osób gromadzi setki zbędnych przedmiotów – ubrań, butów, sprzętu elektronicznego czy dekoracji. W czasie generalnych porządków warto poświęcić trochę czasu na to, by sprawdzić, co znajduje się w szafach, szafkach, szufladach, pawlaczach, spiżarniach i innych zakamarkach. Część rzeczy można przekazać potrzebującym, a inne po prostu wyrzucić. Najlepiej zostawić tylko to, co funkcjonalne lub estetyczne.
Świąteczne porządki można potraktować jako przykry obowiązek lub jako szansę na wprowadzenie w swoje życie ładu i harmonii. Jednak, aby nie stracić siły i entuzjazmu już na etapie przygotowań do świąt, warto przygotować plan sprzątania, podzielić obowiązki między wszystkich domowników, a część prac zlecić profesjonalistom.