Posted On: 11 września, 2019

Jak przygotować swoje mieszkanie na czyszczenie wykładziny? – poradnik

przygotowanie pomieszczenia przed praniem

Pranie wykładzin to pozycja, którą powinniśmy regularnie uwzględniać w swoim harmonogramie sprzątania. Nawet pięknie i funkcjonalnie urządzone wnętrze może bowiem zostać uznane za mało atrakcyjne i niechlujne z powodu zabrudzonej wykładziny. Jak zatem przygotować mieszkanie na czyszczenie wykładziny?

Pranie wykładzin

Niezależnie od tego, czy pranie wykładzin wykonywane jest domowymi sposobami, czy przy pomocy specjalistycznej pralni, przestrzeń, w której jest ona umieszczona, wymaga wcześniejszego przygotowania. Wykładzina, w przeciwieństwie do dywanu, zazwyczaj pokrywa bowiem całą podłogę w danym pomieszczeniu. W tym przypadku warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przede wszystkim meble

Meble znajdujące się w pomieszczeniu z wykładziną stanowią największy problem. Oczywiście, zazwyczaj nie jesteśmy w stanie pozbyć się ich z mieszkania na czas wykonywanych prac. Pranie wykładzin wymaga jednak maksymalnego zabezpieczenie tego elementu. Bezwzględnie powinniśmy opróżnić wybraną przestrzeń z najmniejszych bądź najbardziej mobilnych mebli, takich jak fotele, krzesła, stoły i mniejsze szafki. Natomiast elementy wielkogabarytowe należy szczelnie zabezpieczyć przed kontaktem z wilgocią i silnymi detergentami (np. za pomocą folii malarskiej).

Sprzęt elektroniczny

Pranie wykładzin na metry wykonywane przez profesjonalną pralnię dywanów wiąże się także z koniecznością usunięcia z danego pomieszczenia wszelkiego rodzaju sprzętu (np. AGD, RTV). Jeśli nie jesteśmy w stanie przenieść wymienionych przedmiotów do innego pokoju, również powinniśmy bezwzględnie zabezpieczyć je przed środkami czyszczącymi, parą czy wodą. Mniejsze gadżety wystarczy umieścić w zamykanych szafkach czy na wyższych półkach.

Najbardziej oczywiste a często pomijane

Nasze wnętrza bardzo często dekorujemy przeróżnymi dodatkami. W aranżacji pomieszczeń szczególnie popularne jest wykorzystywanie roślin. Jeśli zależy nam na ich dobrej kondycji, powinniśmy usunąć je z pomieszczenia, w którym będzie przeprowadzane pranie wykładzin. W szczególności należy zadbać o te kwiaty czy zioła, które znajdują się w donicach bezpośrednio na podłodze, gdyż są one najbardziej narażone na kontakt ze środkami chemicznymi lub zwykłe potrącenie w czasie sprzątania.

Decydując się na pranie wykładzin, obowiązkowo powinniśmy pamiętać o usunięciu z danego pomieszczenia mebli, sprzętu elektronicznego oraz roślin. W przypadku wielkogabarytowych elementów należy je natomiast szczelnie zabezpieczyć przed wilgocią i środkami czyszczącymi. Po wykonaniu prac warto dodatkowo zadbać o właściwą temperaturę oraz odpowiednią cyrkulację powietrza w danym pomieszczeniu.

Call Now Button