Posted On: 17 kwietnia, 2018

Jak pielęgnować dywan, by nie zmienił kolorów?

dywan niebieski

Dywan to wspaniały element dekoracyjny pomieszczeń, a także sposób na utrzymanie ciepła w chłodne dni. Tak jak każda inna rzecz, dywan, wymaga właściwej pielęgnacji i traktowania, by zachować trwałość oraz estetyczny wygląd. Istotną kwestią w przypadku wykładzin, oprócz oczywistego zachowania czystości, jest zapobieganie blaknięciu. Jak utrzymać piękny kolor dywanu i zapobiegać jego utracie?

Kilka rad na początek

Warto zaznaczyć, że mniej inwazyjne dla struktury dywanu jest chodzenie po nim boso lub w skarpetkach niż używanie obuwia. O ile domownicy szybko się przystosują do tej zasady, o tyle gościom należy przypominać kulturalnie o potrzebie zdejmowania butów. Poza tym nieużywanie obuwia na dywanie nie tylko chroni jego strukturę, ale także zapobiega zabrudzeniu. Ewentualne plamy można oczyścić za pomocą specjalnych preparatów chemicznych dostosowanych do materiału wykorzystanego do produkcji dywanu. Wybór odpowiedniego środka jest niezwykle ważny, ponieważ dzięki niemu unikniemy uszkodzenia dywanu lub blaknięcia koloru. Przed zastosowaniem warto wykonać test na rogu wykładziny i sprawdzić reakcję z materiałem. Poza tym zawsze można zastosować ciepłą wodę z dodatkiem mydła, która nie zaszkodzi ani kolorowi dywanu, ani jego strukturze.

Szkodliwe promienie słoneczne

Sposób pielęgnacji odgrywa niebagatelną rolę w utrzymaniu trwałości koloru dywanu, jednak okazuje się, że ekspozycja na promienie słoneczne również ma znaczenie. Dywan oświetlony nierównomiernie może przybrać różne tonacje w jednym miejscu jaśniejsze, w drugim ciemniejsze. Warto zaobserwować jak słońce pada na dywan i uniknąć takich konsekwencji poprzez zastosowanie rolet i żaluzji w oknach.

Specjalista najlepszy

Pomimo domowych zabiegów i odpowiedniego ułożenia dywanów, kolor może wyblaknąć lub odbiegać od stanu pierwotnego w inny sposób. Wówczas warto oddać wykładzinę do specjalisty, a najlepiej powtarzać ten zabieg regularnie. Pralnia dywanów to miejsce, w którym za pomocą odpowiednich środków, dywan odzyskuje dawną jakość i kolory.

Call Now Button