Posted On: 12 grudnia, 2019

Na jakie zabrudzenia narażone są domowe tekstylia w okresie świątecznym? – poradnik

plamy na dywanie

Okres świąteczny to czas, w którym domowe tekstylia są szczególnie narażone na wiele różnych zabrudzeń. Ma to bezpośredni związek m.in. z intensywnym przyjmowaniem gości oraz spędzaniem większości czasu w domu wraz z bliskimi. Jak zatem poradzić sobie z trudnymi plamami i co zrobić, żeby po świętach dywany, tapicerki i inne tekstylia domowe pozostały nieskazitelnie czyste?

Podstawowe rodzaje zabrudzeń oraz sposoby ich usuwania

Przede wszystkim dywany, wykładziny oraz tapicerki foteli i sof narażone są na plamy z jedzenia i picia. Majonez z sałatek można usunąć z tkaniny poprzez pocieranie jej wacikiem nasączonym benzyną. Warto też od razu posypać plamę talkiem lub mąką ziemniaczaną, a po chwili usunąć resztki masy i zaprać plamę. Pozostałości rozlanego barszczu lub czerwonego wina najlepiej natomiast zasypać solą i polać wrzątkiem. W czasie świątecznej gorączki może się też zdarzyć, że obrus czy sofa pobrudzi się krwią. Doraźne, miejscowe pranie tapicerki najlepiej wykonać przy pomocy lodowatej wody. Z kolei, jeżeli zwierzak domowy zostawi mocz na dywanie lub nieprzyjemnych zapach sierści na kanapie, doskonale wywabi je roztwór wody z octem. W przypadku jasnych tkaniny wybrane miejsce można także obficie spryskać wodą utlenioną. Natomiast w sytuacji, gdy wosk przypadkowo skapnie na obrus, najprościej można usunąć go, przykładając gorące żelazko przez kartkę papieru.

Należy zaznaczyć, że tego typu zabrudzenia, które są nierozerwalnie wpisane w czas bożonarodzeniowego świętowania, należy próbować wywabić niezwłocznie, tak aby nie utrwaliły się na powierzchni dywanu czy tapicerki.

Gruntownie czyszczenie tkanin

Po świętach warto wykonać całościowe pranie dywanów w profesjonalnej pralni oraz zdecydować się na ich ozonowanie, które skutecznie usunie nieprzyjemny zapach tłuszczu czy papierosów. W tym przypadku nie należy zapominać także o tapicerkach, materacach i innych tekstyliach domowych. Jeżeli w domu mieszkają dzieci, osoby ze skłonnością do alergii oraz zwierzęta konieczne będzie skorzystanie z tego typu usług przynajmniej 2 razy w roku.

Plamy z wina, czerwonego barszczu czy kawy mogą trwale uszkodzić strukturę dywanu lub wybarwić tapicerkę. Aby zwiększyć szansę na skuteczne usunięcie tego typu zabrudzeń, warto niezwłocznie podjąć próbę przynajmniej częściowego ich wywabienia oraz jak najszybciej oddać domowe tekstylia do profesjonalnej pralni.

Call Now Button