Posted On: 12 lutego, 2018

Dywany – podstawowe pojęcia

Wzbogacają wizualnie każde wnętrze. Stanowią atrakcyjny element wystroju danego pomieszczenia. Ponadto chodzimy po nich każdego dnia! A tak mało o nich wiemy…. Z pewnością, gdyby zadał ci ktoś pytanie „Jaką gęstością i wysokością charakteryzuje się runo twojego dywanu?” nie wiedziałbyś co odpowiedzieć. Spokojnie – po lekturze dzisiejszego wpisu, zadane wam pytanie dotyczące dywanów nie pozostanie bez odpowiedzi! Poniżej przedstawiamy podstawowe pojęcia związane z dywanami.

  • Włókno – czyli dokładniej rzecz ujmując materiał, z którego wykonany jest dywan. Włókna możemy podzielić na naturalne, sztuczne lub mieszane. Obecnie większość dywanów jest wykonana z włókien sztucznych, takich jak nylon, poliester, akryl, czy wiskoza. Do włókien naturalnych zaliczamy np. wełnę, jedwab oraz bambus. Natomiast egzemplarze dywanów mieszanych są wykonane z włókien naturalnych z różnego rodzaju sztucznymi domieszkami.
  • Sposób tkania – jak sama nazwa wskazuje, jest to sposób, w jaki dywan został utkany – ręcznie lub maszynowo. Ręczne tkanie jest o wiele bardziej cenione, dzięki ogromnej precyzji wykonania i najwyższej jakości zastosowanych włókien. Z kolei dywany tkane maszynowo są znacznie częściej wybierane ze względu na bardziej przystępne ceny.
  • Runo – to górna warstwa wierzchnia dywanu, którą widzimy, dotykamy, czujemy i oczywiście chodzimy po niej. To właśnie od runa zależy trwałość produktu, jego sprężystość oraz odporność na różnego rodzaju zabrudzenia, czy czynniki mechaniczne.
  • Gęstość – odnosi się do tego, jak blisko siebie znajdują się pasma włókna dywanu. Im gęściej umiejscowione włókna, tym dywan będzie mocniejszy. Tekstylia charakteryzujące się wysokim poziomem gęstości runa, są w stanie zachować dobrą trwałość i jak najlepszą wydajność przez znacznie dłuższy czas.

DAMAT od przeszło 15 lat świadczy profesjonalne usługi pralnicze. Każdy rok był dla nas zdobywaniem cennego doświadczenia, które pozwoliło nam na uzyskanie odpowiedniej wiedzy na temat dywanów. Dzięki temu zawsze dobieramy prawidłową metodę dopasowaną do konkretnego rodzaju dywanu. Zachęcamy do skorzystania z naszych profesjonalnych usług pralniczych!

 

Call Now Button