Posted On: 30 marca, 2020

Jak dobór tekstyliów wpływa na wystrój wnętrza? – poradnik

dobor tekstyliow do wnetrza

Coraz więcej osób meblując i dekorując swoje mieszkania, domy czy miejsca pracy korzysta z usług fachowców, czyli projektantów wnętrz, architektów i designerów. Wynika to z tego, iż ludzie stają się świadomi tego, jak duży wpływ na ich samopoczucie, a nawet zdrowie, ma dobór kolorów, form, wzorów czy faktur, którymi na co dzień się otaczają.

Tekstylia a wygląd pomieszczeń

Prawidłowy dobór tekstyliów warunkuje estetyczny i spójny wystrój danego wnętrza. Materiały dobrej jakości zapewne zachowają swoją pierwotną funkcjonalność oraz reprezentacyjny wygląd na długo. Warto wziąć jednak pod uwagę, iż nieodpowiednie odkurzanie tekstyliów, mycie lamp, czyszczenie wykładzin czy pranie dywanów, może doprowadzić do ich szybkiego niszczenia.

Dlaczego dobór tekstyliów wnętrzarskich jest ważny?

Przemyślany wybór dodatków oraz ich przemyślane rozmieszczenie daje gwarancję, że pomieszczenie stanie się komfortowe i przytulne, a pomiędzy meblami, tekstyliami i dekoracjami zapanuje pełna harmonia. Architekci za pomocą kolorów, wzorów i tekstur potrafią stworzyć odpowiedni nastrój, adekwatny do charakteru danego miejsca i pełnionej przez niego funkcji. W celu wykreowania interesującej aranżacji wykorzystują przykładowo dywany, wykładziny, firany, zasłony, poduszki, poszewki czy obrusy.

Jak dobierać tekstylia do wnętrz?

Pierwszym krokiem podczas wyboru tekstyliów powinno być określenie rodzaju i kolorystyki tkanin, które zostaną wykorzystane. Do sypialni projektanci zalecają stosowanie jedwabiu oraz aksamitu. Natomiast w salonach lepiej sprawdzi się len, bawełna czy tkaniny skóropodobne. Ważna jest nie tylko struktura obicia fotela, wzór poduszki na krześle czy przezierność zasłon, ale również ich kolorystyka. W minimalistycznych i klasycznych wnętrzach jednolitą bazę w postaci mebli i ścian warto przełamać wyrazistymi poduszkami, wzorzystymi zasłonami czy dekoracyjnymi dywanami. W ten sposób aranżacja nie będzie banalna i mało zróżnicowana. Za pomocą odpowiednich tekstyliów można także nadać wnętrzom spersonalizowanego charakteru, a więc sprawić, by przypominało ono morską koję, podkreślało egzotyczną kulturę orientu czy tworzyło klimat glamour. Popularne jest też wykorzystywanie wszelkiego rodzaju koców, narzut oraz pokrowców na kanapy, łóżka i krzesła, które małym kosztem pozwalają całkowicie odnowić design zużytych już mebli.

Podczas doboru odpowiednich tekstyliów domowych, warto postawić na spójność wzornictwa. Nie należy też zapominać o funkcjonalności i trwałości dodatków. W tym przypadku bazę stanowi dywan, dekoracyjne poduszki oraz zasłony.

Call Now Button