Posted On: 6 marca, 2020

Odkształcona, odbarwiona i wystrzępiona wykładzina – czy możliwa jest jej skuteczna renowacja?

wystrzepiona wykladzina

Wykładziny dywanowe oraz te wykonane z PCV lub linoleum stanowią bardzo popularny element wystroju wnętrz. Jednak czy decydując się na zakup wykładziny, musimy jednocześnie liczyć się z koniecznością jej wymiany co kilka lat, w momencie, gdy na jej powierzchni pojawią się widoczne ślady użytkowania, w postaci odkształceń czy odbarwień?

Sposoby renowacji zniszczonej wykładziny PCV

Wykładziny wykonane z PCV lub linoleum można gruntownie oczyścić ze wszystkich zabrudzeń i odbarwień oraz zabezpieczyć ich powierzchnie przy użyciu specjalnego lakieru. Taka powłoka ochronna sprawdzi się przede wszystkim przy wykładzinach wielkopowierzchniowych (np. w biurach, halach produkcyjnych czy salach sportowych). Ponadto szybko i łatwo odświeżymy design wykładziny PCV, aplikując na jej powierzchnię kolorowy lakier. Preparaty tego typu są łatwo dostępne i występują we wszystkich kolorach palety RAL.

Odświeżenie wykładziny dywanowej

Jednym ze sposobów na zadbanie o żywotność wykładziny jeszcze przed jej zakupem jest obszywanie wykładzin, polegające na zabezpieczeniu jej brzegów przed strzępieniem się i pruciem. W tym celu wykorzystywane są specjalne taśmy i nici. Metodę tą można zastosować również w przypadku wykładziny, która została uszkodzona w wyniku codziennego użytkowania. Warto podkreślić, że obszywanie wykładzin to łatwo dostępny, a zarazem bardzo skuteczny sposób na renowację wspomnianych tekstyliów podłogowych.

Ciekawym sposobem na ich odświeżenie jest też oczywiście pranie wykładzin na mokro lub na sucho. Pranie na mokro rozpoczyna się od dokładnego odkurzenia całej wykładziny. Następnie przy pomocy specjalnego detergentu maszyna usuwa wszelkie plamy, zanieczyszczenia i drobnoustroje. Kolejnym krokiem jest kompleksowe wysuszenie wykładziny. Czyszczenie na sucho polega z kolei na ręcznym wyszczotkowaniu włókien oraz nałożeniu aktywizatora, który skrystalizuje brud. Tak przygotowaną powierzchnię należy następnie odkurzyć silnie ssącym odkurzaczem. Warto zaznaczyć, że regularne pranie wykładzin zapewni nie tylko ich estetyczny wygląd, ale też wydłużoną żywotność.

Zakup wykładziny to świetne rozwiązanie zarówno do mieszkań i domów, jak i do obiektów użyteczności publicznej. Odpowiednia pielęgnacja materiału sprawi, że posłuży on przez wiele lat. W przypadku uszkodzenia czy zabrudzenia wykładziny możemy zdecydować się na jej profesjonalne czyszczenie lub kompleksową renowację.

Call Now Button