Posted On: 26 marca, 2020

Wzornictwo Bliskiego Wschodu a najnowsze trendy w branży tekstyliów podłogowych

pranie dywanow orientalnych

Moda na orientalne wnętrza trwa nieprzerwanie już od kilku pokoleń i wcale nie słabnie. Wręcz przeciwnie, można by rzec, że w miarę upływu lat, na europejskim rynku związanym z artykułami wnętrzarskimi, wręcz przybywa tekstyliów inspirowanych wzornictwem Bliskiego Wschodu.

Czym charakteryzuje się wzornictwo Bliskiego Wschodu?

Wzornictwo Bliskiego Wschodu, które tak chętnie mieszkańcy Europy wykorzystują podczas projektowania własnych domów i mieszkań, bazuje na wnętrzach pochodzących głównie z krajów azjatyckich, takich jak Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Irak. Tego typu design charakteryzuje się przede wszystkim ukazywaniem starożytnej kultury w otoczeniu przepychu zdobień, harmonijnie połączonych z prostotą wykorzystywanych form. Oczywiście istotne jest też staranne dopasowanie do siebie kolorów. Projektanci wnętrz, pochodzący z Bliskiego Wschodu, natchnienia do tworzenia dywanów oraz innych orientalnych tekstyliów podłogowych, zwykle poszukują w kulturze swojego regionu.

Najnowsze trendy

Analizując trendy wśród tekstyliów podłogowych z Bliskiego Wschodu, z ostatnich dwóch lat, można dostrzec, że przeważają w nich ciepłe barwy, takie jak magenta, pomarańczowy i turkus oraz motywy związane z ekologią. Przykładowo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich najczęściej wykorzystuje się odcienie głębokiej zieleni oraz wzornictwo w formie linii prostych tworzących ustawione w rzędzie choinki. Popularne są także motywy egzotycznych liści i ptaków. W kulturze Bliskiego Wschodu istotne jest również wykorzystywanie naturalnych materiałów i tworzyw, takich jak jedwab czy bawełna. W roku 2020 w tekstyliach podłogowych modne jest stosowanie zawiłych i elipsoidalnych kształtów, tworzących wrażenie wytworności i ekstrawagancji. Projektanci oprócz dekoracyjnych dywanów utrzymanych w orientalnym stylu kładą również nacisk na poduszki, lampy czy świece o podobnym designie.

Podsumowując, tekstylia podłogowe z Bliskiego Wschodu, wytwarzane są z naturalnych materiałów i oparte na wzorach nawiązujących do azjatyckiej kultury. Należy jednak podkreślić, że zwykle stanowią kosztowną inwestycję, a ich pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych. Pranie dywanów orientalnych powinno bowiem odbywać się ręcznie i przy pomocy łagodnych środków czyszczących. Aby materiał zachował swoją strukturę i kolorystykę najlepiej zatem skorzystać z usług profesjonalnej pralni dywanów. Na koniec warto dodać, że tekstylia podłogowe z Bliskiego Wschodu stanowią obecnie jeden z najmodniejszych trendów wśród europejskich projektantów wnętrz.

Call Now Button