Posted On: 13 lipca, 2017

Sekrety skutecznego usuwania plam z tekstyliów w warunkach domowych

plama po kawie

Jeśli systematycznie czytacie nasze artykuły, prawdopodobnie macie już świadomość jak ważne jest dbanie o domowe tekstylia i ich regularne czyszczenie, które to przedłuża żywotność dywanów i sprawia, iż wciąż zachwycają swoim świeżym wyglądem. Co jednak zrobić w przypadku gdy wydarzą się sytuacje awaryjne, w postaci intensywnych zabrudzeń? Poniżej przedstawiamy kilka sekretów dotyczących skutecznego usuwania plam z tekstyliów w domowych warunkach.

Usuń nadmiar plamy ręcznikiem papierowym – delikatnie osuszaj, ale nie wcieraj

Błyskawiczne chwytanie za gąbkę i pocieranie plamy z myślą, żeby jak najszybciej ją wytrzeć, jest błędem. Ta technika spowoduje tylko przedostanie się plamy w głąb materiału, trwałe uszkodzenie włókien i rozprzestrzenianie się plamy na większą powierzchnię. Tego typu zabrudzenia należy na początku delikatnie potraktować ręcznikiem papierowym, osuszając plamę i zgarniając jej nadmiar. Dzięki temu nie przedostanie się ona w dolną strukturę włókien.

Nie używaj produktów do czyszczenia tekstyliów dostępnych w każdym sklepie

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwoliło nam zauważyć, iż większość środków do prania dywanów i usuwania plam zakupionych w sklepach są nie tylko nieskuteczne, ale często także powodują nieodwracalne uszkodzenia włókien dywanowych ze względu na chemikalia, które posiadają w swoim składzie. Wielokrotnie podkreślamy, iż czasami wystarczy szare mydło z wodą, które mogą sprawić cuda.

Inwestuj w jakość, a nie wygląd

Inwestowanie w jakość tekstyliów, a nie wyłącznie w wygląd, zwraca się z nawiązką. Dobry materiał zapobiega przyleganiu wszelkich zanieczyszczeń do włókien dywanowych, co znacznie ułatwia ich usuwanie. Chociaż mogłoby się wydawać inaczej, także różnego rodzaju plamy na wysokiej jakości dywanie, znacznie szybciej mogą zostać zlikwidowane niż na zwykłym, sztucznym materiale. Ponadto dobrej jakości dywan charakteryzuje się o wiele dłuższą żywotnością i cieszy lepszym wyglądem przez wiele lat. Najlepszą jakość i najdłuższą trwałość gwarantują dywany tkane, natomiast te podklejane klejem, taśmą lub różnymi podpinkami dość szybko się niszczą.

Należy mieć także na uwadze, iż nawet jeśli dywan nie posiada żadnych plam z zewnątrz, nie oznacza to, że nie wymaga on głębokiego czyszczenia. Przynajmniej raz w roku, każde tekstylia domowe wymagają profesjonalnego prania, które usunie wszelkie zabrudzenia znajdujące się wewnątrz struktury włókna, przedłuży żywotność materiału, a także odświeży wygląd dywanu.

Call Now Button