Posted On: 18 marca, 2019

Najczęstsze plamy na dywanie – jak z nimi skutecznie walczyć?

Najczestsze plamy na dywanie – jak z nimi skutecznie walczyc

Dywany są jednym z najpopularniejszych elementów wystroju większości domów i mieszkań. Aby jak najdłużej utrzymać je w dobrej kondycji, zarówno pod względem estetycznym, jak i użytkowym, konieczne jest regularne odkurzanie i pranie dywanów oraz niezwłoczne usuwanie plam i powstałych zabrudzeń.

Metody i zasady usuwania plam z dywanów

Niektóre rodzaje plam są stosunkowo łatwe do usunięcia domowymi sposobami. Natomiast większe zabrudzenia, które głęboko wniknęły w strukturę dywanu, wymagają specjalistycznej pomocy. W takiej sytuacji z pewnością sprawdzi się profesjonalna pralnia dywanów. Niemniej jednak, dla skutecznego usunięcia plamy powstałej na dywanie, ważne jest przede wszystkim natychmiastowe działanie.

W przypadku rozlanych płynów należy je możliwie szybko zebrać za pomocą kawałka materiału i dokładnie odcisnąć płyn w tkaninę. Gęstsze zabrudzenia, np. plamy po posiłkach, dobrze jest zebrać za pomocą łyżki lub noża. Aby nie powiększać rozmiarów plamy, czyszczenie zawsze powinno odbywać się od zewnątrz zabrudzenia ku jego środkowi. Plam nie należy również wcierać w dywan, gdyż powiększa to ich rozmiar i uszkadza runo dywanu. W celu uniknięcia zacieków można posypać krawędź plamy mąką ziemniaczaną lub talkiem.

Środki niezbędne w walce z plamami na dywanie

W zależności od rodzaju zabrudzenia, należy stosować odpowiednie preparaty i narzędzia do ich czyszczenia. Niektóre rodzaje plam, jak błoto, należy w pierwszej kolejności osuszyć, a następnie zebrać odkurzaczem. W przypadku rozlania wosku ze świecy warto najpierw schłodzić zabrudzenie lodem, aby łatwiej było je usunąć, a pozostałe resztki wyprasować żelazkiem przez kawałek bibuły. Plamy bardzo często powstają również w skutek rozlania wina lub kawy. Czerwone wino należy zebrać z dywanu za pomocą papierowego ręcznika, a następnie polać zabrudzenie wodą sodową aż do usunięcia barwnika. Plamy z kawy zwalcza natomiast kwasek cytrynowy.

Sposoby na trudne plamy

Istnieją także produkty czy substancje, które w kontakcie z dywanem są bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia domowymi sposobami. Należą do nich m.in. plamy z kleju czy atramentu oraz stare zabrudzenia, które mają trudne do określenia pochodzenie. Nieumiejętne próby usunięcia wspomnianych zanieczyszczeń mogą trwale uszkodzić strukturę dywanu. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług profesjonalnej pralni dywanów. Fachowcy z pewnością użyją specjalistycznych produktów i właściwych technik czyszczenia, które pozwolą uporać się z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami oraz zapewnią ochronę włosia dywanu przed zniszczeniem.

Skuteczna walka z większymi plamami czy drobnymi zabrudzeniami w dużej mierze uzależniona jest od szybkości podjętych działań oraz rodzaju substancji, która znalazła się na powierzchni dywanu. Niektóre zabrudzenia można skutecznie usunąć domowymi sposobami. Natomiast w przypadku uporczywych, zaschniętych plam jedynym skutecznym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy pralni dywanów.

Call Now Button