Posted On: 25 września, 2019

Najtrudniejsze zabrudzenia dywanów i wykładzin

jak usunąć plamy po winie

Dywany i wykładziny są stale narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Część z nich można w łatwy sposób wyczyścić za pomocą wilgotnej ściereczki, delikatnych środków piorących bądź odkurzacza. Istnieją jednak wyjątkowo kłopotliwe plamy, których próby samodzielnego usuwania mogą skutkować wyblaknięciem lub uszkodzeniem struktury tekstyliów podłogowych. W takim wypadku niezbędne będzie skorzystanie z usług profesjonalnej pralni dywanów.

Najtrudniejsze zabrudzenia dywanów i wykładzin

Wśród najtrudniejszych zabrudzeń dywanów najczęściej wymieniane są wszelkie plamy z produktów spożywczych, takich jak wino, kawa, soki owocowe, tłuszcze oraz jajka. Wymagają one zastosowania specjalistycznych środków, które zwalczą tłuszcz i intensywne barwniki. Należy podkreślić, że samodzielne próby usunięcia tego typu plam mogą skutkować uszkodzeniem bądź wybieleniem materiału.
Zabrudzeniami trudnymi do usunięcia są również błoto i trawa. Bezwzględnie nie należy czyścić świeżej i wilgotnej plamy z błota, gdyż w takim przypadku pod wpływem tarcia zabrudzenia wnikną w runo dywanu. Zawsze warto odczekać do momentu aż osad wyschnie, a następnie zlecić profesjonalne odkurzanie dywanów w pralni. W przypadku śladów po trawie należy natychmiast oddać dywan czy wykładzinę w profesjonalne ręce. Samodzielnie usuwane tego typu zabrudzeń przy pomocy domowych środków piorących może trwale zabrudzić znacznie większą powierzchnię materiału niż pierwotnie.

Do pralni dywanów równie często zgłaszają się klienci, których tekstylia podłogowe zostały zabrudzone przez atrament i tusz. Rozlany barwnik szybko wnika bowiem w strukturę włosia. W zależności od rodzaju atramentu czy tuszu, wskazane może być jego usunięcie na mokro bądź osuszenie specjalnymi preparatami i wykonanie profesjonalnego odkurzania dywanów. W takich przypadkach warto rozważyć też kompleksową impregnację dywanu, która w pewnym stopniu zabezpieczy jego powierzchnię.

Problematyczny w usunięciu może być także wosk. Wymaga on zastosowania specjalnych środków, które wchłoną jego nadmiar. Następnie pracownicy pralni zazwyczaj ręcznie wywabiają wszelkie pozostałości parafiny. Po czyszczeniu można wykonać także pranie wykładzin czy dywanów, które przywróci im estetyczny wygląd i przyjemny zapach.

Dywany i wykładziny będące podstawowym elementem wystroju większości domów, mieszkań czy biur nieustannie ulegają zabrudzeniom. W przypadku wystąpienia trudniejszych zanieczyszczeń (np. wosk, atrament i tusz, błoto i trawa, produkty spożywcze) nie należy samodzielnie usuwać powstałych plam. Wskazane jest natomiast specjalistyczne pranie wykładzin oraz impregnacja dywanów, która pomoże na długo zachować tekstylia w doskonałej kondycji.

Call Now Button