Posted On: 17 czerwca, 2018

Jak usuwać plamy z dywanu?

Jak usuwać plamy z dywanu

Plamy – ich nie sposób uniknąć. Plamimy ubrania, zasłony i dywany. Na dywanach często pojawiają się plamy z wina, kawy, jedzenia. To wątpliwa ozdoba, którą trzeba usunąć, bo czystość w domu to podstawa. Piękny dywan nie może mieć żadnych plam, a poplamiony dywan to prawdziwa zmora pani domu. Dlatego warto poznać sposoby na usuwanie plam z dywanu. Każdy z pewnością wie, że jednych substancji pozbędziemy się szybko, innych natomiast – w dosyć pracochłonny sposób. Do usunięcia są wszystkie, tylko trzeba dokładnie wiedzieć, jak postępować.

Sprawdzone sposoby

Plamy można usuwać octem, który jest bardzo skutecznym wywabiaczem. Zanim jednak zastosuje się odpowiedni środek do usunięcia plamy, należy usunąć resztki jedzenia, które jest źródłem zabrudzenia (ciasto, czekolada czy guma do żucia). Gumy nie wolno odrywać na siłę – najlepiej zmrozić ją np. sprężonym powietrzem i bardzo delikatnie zeskrobać. Szarpanie dywanu to najgorsze posunięcie, bo tylko uszkodzi włókna. Do odplamiania należy usuwać detergentu wysokiej jakości. Jeśli plama nie schodzi, to należy kilkakrotnie zastosować dany środek. Jest szansa, że plama zniknie na trwałe. Pomocny jest także roztwór wody i kwasku cytrynowego. Taka mikstura usuwa kawę oraz plamy z tuszu czy atramentu. Usunięcie krwi z dywanu wymaga najpierw zastosowania zimnej wody, a później dopiero odpowiedniego detergentu. Nigdy nie należy wyskubywać plamy, bo to doprowadzi do uszkodzenia włosa dywanu i tym samym sprawi, że dywan trzeba będzie wymienić na nowy.

Pomoc fachowców

Najlepiej dywan wyczyści profesjonalna pralnia dywanów, która dysponując odpowiednim sprzętem i detergentami, efektywnie i sprawnie go wyczyści. Specjaliści najlepiej dobiorą sposób prania do rodzaju włókna, dzięki czemu wyprany dywan nie straci na świetności.

Call Now Button