Podstawowe rodzaje dywanów i sposoby ich pielęgnacji
Dywan stanowi podstawowy element dekoracyjny i użytkowy każdego domu czy mieszkania. Jednak, aby tekstylia podłogowe na długo zachowały swój wygląd i właściwości, warto pamiętać o ich właściwej pielęgnacji i regularnej konserwacji.
Podział dywanów ze względu na runo
Przemysł włókienniczy oferuje zarówno naturalne, jak i syntetyczne dywany. Znajomość właściwości produktów wchodzących w skład każdej z tych kategorii, zapewne pozwoli dobrać odpowiednie sposoby ich czyszczenia.
Gładkie, wycinane i tzw. shaggy to podstawowe rodzaje dywanów wyróżnianych ze względu na typ runa. W przypadku wykładzin gładkich uzyskiwany wzór tworzy się na podstawie gęstości splotu. Długość runa osiąga zwykle ok. 2-3 cm. Dywany typu carving pozwalają na stworzenie motywu przestrzennego, gdyż specjalna technika wykonania umożliwia wycięcie ich dowolnego kształtu. Z kolei dywan typu shaggy to niezwykle popularny model, który zachwyci zwłaszcza miłośników miękkich, miłych w dotyku faktur. W tym przypadku runo może osiągać nawet do 10 cm długości. Dużą popularnością cieszą się też dywany typu mata albo cut&loop. Mata, zwana także dywanem bezrunowym, jest szorstka i twarda, dlatego łatwo ją utrzymać w czystości. Natomiast dywan wykonany metodą cut&loop posada włosie o różnej długości, powycinane w fantazyjne wzory.
Klasyfikacja dywanów ze względu na skład runa
Dywany, które można klasyfikować według składu runa, zasadniczo dzielą się na naturalne i syntetyczne. Do włókien naturalnych można zaliczyć wełnę, jedwab i bawełnę. Natomiast włókna syntetyczne to przede wszystkim polipropylen, akryl oraz wiskoza.
Jeżeli chodzi o naturalne tekstylia podłogowe, to największą popularnością cieszą się dywany wełniane, które są odporne na zabrudzenia i nie odkształcają się pod wpływem wilgoci czy nacisku mebli. Stanowią także bardzo dobrą izolację termiczną. Z kolei dywan jedwabny sprawdza się zwłaszcza w mieszkaniach alergików, ponieważ nie pyli i nie uczula.
Wykładziny z włókien syntetycznych, takie jak akryl i wiskoza, charakteryzują się lekkim, a zarazem gęstym włosiem. Zazwyczaj są miękkie w dotyku oraz niepodatne na odkształcenia.
Rodzaje dywanów i sposoby ich pielęgnacji
Urządzając domowe zacisze nie może zabraknąć pięknego dywanu, który dopełni całość aranżacji. Jednak wybór dywanu to nie wszystko, bowiem co jakiś czas należy podda go czyszczeniu. Dywan jak wszystko dookoła ulega zabrudzeniom. W jaki sposób go czyścić ,a aby nie uszkodzić włókien i aby służył jak najdłużej? A może warto oddać go w ręce profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się praniem dywanów różnego rodzaju?
Popularne rodzaje dywanów
Rynek dywanów okazuje się wręcz ogromny. Jak to mówią do koloru, do wyboru, Krótkowłosy, długowłosy, typu shaggy. Wykonany z naturalnych bądź sztucznych materiałów. Każdy z nich chociaż zupełnie inny ma swoje wady i zalety.
Dywany wełniane
Dywan wykonany z wełny ceniony jest przede wszystkim przez miłośników natury. Ze względu na właściwości takiego dywanu, są to jedne z najdroższych propozycji na rynku. Ciepły i przyjemny w dotyku, dodatkowo wyjątkowo podatny na odkształcenia. Jego niewątpliwą zaletą jest dokonała izolacja ciepła, dźwięków i antyelektrostatyczność. Wełna pochłania wilgoć, gdy jej za dużo i oddaje, gdy jest jej za mało.
Pranie dywanów wełnianych – W tym przypadku nie należy korzystać z popularnych środków czyszczących. Ich działanie może spowodować odbarwienie włókien lub nawet ich zniszczenie. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie etykiety, na której z pewnością znajdują się informacje o dopuszczonych detergentach. Prać należy wyłącznie w letniej lub zimnej wodzie, zbyt ciepła może spowodować sfilcowanie materiału.
Dywany poliestrowe
Poliester to włókno syntetyczne, które zalicza się do jednych z najwytrzymalszych. Nie są rozciągliwe, dlatego trudno je zerwać lub uszkodzić. Dywany poliestrowe wyróżniają się dużą sprężystością i odpornością na wilgoć, ponieważ nie pochłaniają wody.
Pranie dywanów poliestrowych – Są łatwe w czyszczeniu. Najczęściej wystarczy odpowiednio często czyścić za pomocą odkurzacza piorącego, a powierzchniowo wystarczy odkurzacz tradycyjny. Dodatkowo tego rodzaju dywany można odplamiać przy pomocy dosyć mocnych środków odplamiających. Dlatego plama z czerwonego wina to nie problem.
Dywany akrylowe
Akryl to również włókno syntetyczne, wykazuje bardzo dobre właściwości izolacyjne. W dotyku dywan tego rodzaju może przypominać dywan wykonany z wełny. Dywan akrylowy jest antystatyczny, dlatego nie elektryzuje się w czasie użytkowania. Doskonale sprawdza się w salonie i innych pomieszczeniach z zimną podłogą.
Jak czyścić dywany akrylowe? Dywany akrylowe mają gęste runo, co znacznie utrudnia czynności czyszczące. Z pomocą samego odkurzacza nie ma możliwości pozbycia się wszystkich zanieczyszczeń, które zbierają się nie tylko na powierzchni dywanu, ale i w jego włóknach. Żeby skutecznie doczyścić dywan akrylowy, najlepszym sposobem będzie pranie ekstrakcyjne, które polega na czyszczeniu dywanu przy pomocy specjalnego środka chemicznego, rozpuszczającego zanieczyszczenia. I w takich przypadkach najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego prania dywanów.
Dywany typu shaggy
Jedne z najchętniej kupowanych typów dywanów. Cieszą oko,przykuwają wzrok, i ten cudowny dotyk. Sprawdzą się idealnie u miłośników ciepła i niesamowitej miękkości. Ten model dywanu wyróżnia się na tle pozostałych. Ma bardzo gruby i długi włos, przez co doskonale wpasowuje się w przytulne i klimatyczne wnętrza. Zdecydowanie jego ogromną zaletą jest możliwość niewielkiego gromadzenia wilgoci i oddawania jej w w razie zaistnienia potrzeby. Niestety, dywany typu shaggy są niezwykle trudne w utrzymaniu czystości. Dlatego też najczęściej kupowany jest z w mniejszych rozmiarach.
Pranie dywanów shaggy – I właśnie tu pojawia się problem. Piękny gruby, mięsisty i problematyczny w czyszczeniu.Nie można go zbyt intensywnie odkurzać, ponieważ w łatwy sposób można doprowadzić do uszkodzenia włosia dywanu. Pranie dywanów shaggy w warunkach domowych jest bardzo trudne, a w wielu przypadkach niemal niewykonalne. Każdy środek piorący w postaci proszku może zgubić się w gęstym i długim włosiu, co utrudnia proces czyszczenia. Najlepszym sposobem jest czyszczenie dywanu przy pomocy odkurzacza piorącego, lub oddać go w ręce specjalistów.
Dywany z wiskozy
Dywany wykonane z wiskozy, w dotyku przypominają naturalny jedwab. Włókno wyróżnia się sporym połyskiem, a jednocześnie ogromną delikatnością. Chociaż wiskoza powstaje z celulozy, zalicza się ją do włókien syntetycznych. Dywany wykonane z wysokiej jakości wiskozy są funkcjonalne i sprawdzają się w różnych pomieszczeniach. Wiskoza to niezwykle powszechny wybór na dywanowym rynku. Dlaczego tak się dzieje? Materiał jest gładki i przyjemny w dotyku, a dodatkowo w pełni oddychający, czyli przepuszcza powietrze, przez co reguluje wilgotność powietrza. Jest również wyjątkowo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne.
Pranie dywanów wiskozowych – Czyszczenie dywanów z wiskozy nie nastręcza zbyt wielu trudności. Okazuje się, że na niewielkie zabrudzenia najskuteczniejsze jest zwykłe szare mydło. Wiskozę należy prać w ciepłej wodzie, jednak jej temperatura nie może przekroczyć 50 stopni Celsjusza. W przypadku środków piorących warto zwrócić uwagę na naturalne pH. Nie mogą mieć kwaśnego, czy zasadowego.
Dywany bawełniane
Dywany bawełniane zaraz obok wiskozowych, to najpopularniejszy wybór. Ich główną zaletą jest zachowywanie intensywnych kolorów przez długi czas. Jednak z drugiej strony trudno utrzymać je w czystości, szybko ulegają również zniszczeniom i uszkodzeniom.
Jak czyścić dywany z bawełny? Delikatne zabrudzenia można z powodzeniem usunąć za pomocą powszechnie dostępnych środków piorących, jednak co jakiś czas, warto poddać dywan dokładnemu czyszczeniu z kurzu, drobnoustrojów, roztoczy i innych zanieczyszczeń.
Dywan z pewnością dodaje charakteru we wnętrzach, które niemal automatycznie stają się bardziej przytulne i ciepłe. Dywan oprócz funkcji izolacyjnej od podłoża, zazwyczaj pełni dodatkowo funkcję dekoracyjną. Utrzymanie dywanu w czystości, będzie gwarancją długiego cieszenia się jego zaletami.
Pielęgnacja i pranie różnych rodzajów dywanów
W zależności od typu i składu runa, tekstylia podłogowe wymagają odmiennej pielęgnacji. Pranie dywanów ręcznie tkanych może okazać się bardziej skomplikowane i wymagające niż czyszczenie ich syntetycznych odpowiedników. Pranie dywanów orientalnych również nie należy do najłatwiejszych ze względu na włókna naturalnego pochodzenia znajdujące się w ich składzie. Natomiast dywany i wykładziny syntetyczne są bardziej odporne na silne detergenty, zawilgocenie czy intensywne pocieranie, dlatego usuwanie wszelkich zabrudzeń z ich powierzchni zapewne będzie mniej czasochłonne. W przypadku prania dywanów wełnianych oraz shaggy najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnej pralni, ponieważ ich włókna są wrażliwe na wysoką temperaturę.
Na rynku dostępne są bardzo odmienne rodzaje dywanów różniące się wzornictwem, wymiarami, gęstością splotu czy materiałem wykonania, dlatego niezależnie od preferencji domowników czy stylu, w którym utrzymane jest wnętrze, każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie model. Oczywiście, aby tekstylia zachowały swoje walory estetyczne i użytkowe, konieczna będzie ich regularna, właściwa pielęgnacja, obejmująca trzepanie, odkurzanie, pranie czy impregnację.