Posted On: 11 lutego, 2020

Podstawowe rodzaje dywanów i sposoby ich pielęgnacji

rodzaje dywanow

Dywan stanowi podstawowy element dekoracyjny i użytkowy każdego domu czy mieszkania. Jednak, aby tekstylia podłogowe na długo zachowały swój wygląd i właściwości, warto pamiętać o ich właściwej pielęgnacji i regularnej konserwacji.

Typ runa

Przemysł włókienniczy oferuje zarówno naturalne, jak i syntetyczne dywany. Znajomość właściwości produktów wchodzących w skład każdej z tych kategorii, zapewne pozwoli dobrać odpowiednie sposoby ich czyszczenia.

Gładkie, wycinane i tzw. shaggy to podstawowe rodzaje dywanów wyróżnianych ze względu na typ runa. W przypadku wykładzin gładkich uzyskiwany wzór tworzy się na podstawie gęstości splotu. Długość runa osiąga zwykle ok. 2-3 cm. Dywany typu carving pozwalają na stworzenie motywu przestrzennego, gdyż specjalna technika wykonania umożliwia wycięcie ich dowolnego kształtu. Z kolei dywan typu shaggy to niezwykle popularny model, który zachwyci zwłaszcza miłośników miękkich, miłych w dotyku faktur. W tym przypadku runo może osiągać nawet do 10 cm długości. Dużą popularnością cieszą się też dywany typu mata albo cut&loop. Mata, zwana także dywanem bezrunowym, jest szorstka i twarda, dlatego łatwo ją utrzymać w czystości. Natomiast dywan wykonany metodą cut&loop posada włosie o różnej długości, powycinane w fantazyjne wzory.

Skład runa

Dywany, które można klasyfikować według składu runa, zasadniczo dzielą się na naturalne i syntetyczne. Do włókien naturalnych można zaliczyć wełnę, jedwab i bawełnę. Natomiast włókna syntetyczne to przede wszystkim polipropylen, akryl oraz wiskoza.

Jeżeli chodzi o naturalne tekstylia podłogowe, to największą popularnością cieszą się dywany wełniane, które są odporne na zabrudzenia i nie odkształcają się pod wpływem wilgoci czy nacisku mebli. Stanowią także bardzo dobrą izolację termiczną. Z kolei dywan jedwabny sprawdza się zwłaszcza w mieszkaniach alergików, ponieważ nie pyli i nie uczula.

Wykładziny z włókien syntetycznych, takie jak akryl i wiskoza, charakteryzują się lekkim, a zarazem gęstym włosiem. Zazwyczaj są miękkie w dotyku oraz niepodatne na odkształcenia.

Pielęgnacja dywanów

W zależności od typu i składu runa, tekstylia podłogowe wymagają odmiennej pielęgnacji. Pranie dywanów ręcznie tkanych może okazać się bardziej skomplikowane i wymagające niż czyszczenie ich syntetycznych odpowiedników. Pranie dywanów orientalnych również nie należy do najłatwiejszych ze względu na włókna naturalnego pochodzenia znajdujące się w ich składzie. Natomiast dywany i wykładziny syntetyczne są bardziej odporne na silne detergenty, zawilgocenie czy intensywne pocieranie, dlatego usuwanie wszelkich zabrudzeń z ich powierzchni zapewne będzie mniej czasochłonne. W przypadku prania dywanów wełnianych oraz shaggy najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnej pralni, ponieważ ich włókna są wrażliwe na wysoką temperaturę.

Na rynku dostępne są bardzo odmienne rodzaje dywanów różniące się wzornictwem, wymiarami, gęstością splotu czy materiałem wykonania, dlatego niezależnie od preferencji domowników czy stylu, w którym utrzymane jest wnętrze, każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie model. Oczywiście, aby tekstylia zachowały swoje walory estetyczne i użytkowe, konieczna będzie ich regularna, właściwa pielęgnacja, obejmująca trzepanie, odkurzanie, pranie czy impregnację.

Call Now Button